Mekanik konusunun öğretiminde internet ve örgün eğitimin karşılaştırılması
Internet media and formal education in the teaching of mechanics topics to be compared to the success
  1. Tez No: 266387
  2. Yazar: MEHMET KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. CELALETTİN BAYKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
İnternet destekli eğitimin örgün eğitime kıyasla,365 gün, 24 saat eğitim verme olanağı, tamamen öğrenci ve öğretmen ihtiyaçlarına göre dizayn edilebilen içerik, zamandan ve mekândan tasarruf sağlanması, eğitim planlamasında esneklik, kişilerin gelişimlerinin takip edilip, değerlendirilmesi ve eğitimde standardın sağlanması gibi birçok avantajı vardır.İnternet destekli eğitim; hem konunun anlatımını hem de eğitmene kendi sınavlarını internet ortamı üzerinden yapma ve sonuçlarını hemen görebilme imkânı sağlamaktadır. Ayrıca eğitmen isterse yine eğitmen tarafından önceden hazırlanmış soru havuzundan soruları seçerek sınav oluşturabilir. Eğitmen sınava ait istatistiksel sonuçları hemen görebildiğinden öğrenciler hakkında ve sınav hakkında değerlendirme yapma imkânına sahiptir.Bu çalışmada, öğrenci ve öğretmen iletişim içerisinde olduğu asenkron bir platformun oluşturulması amaçlanmıştır. Farklı anlatımların öğrenciler üzerindeki etkileri karşılaştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Çankırı Anadolu Lisesi, Çankırı Öğretmen Lisesi, Çankırı Gazi Anadolu Liselerinde öğrenim gören 50 tane onuncu sınıf öğrencisi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Internet-supported education compared to formal education provides 24 hours and 365 days, education opportunities, The content can be designed according to students, teachers and all their needs.It is also time and space-saving provision, It has flexibility for plannig education and many advantages such as tracking of development and evaluation of individuals.It also supports standards of education for all.Internet-supported education provides the subject expression of the environment over the Internet and educators have opportunity to make their own exams and to see the results immediately. Also instructor can prepare exams by asking questions to other instructor or by selecting exam questions from the pre-created question pool. Since statistical test results immediately can be seen by the instructor, he has ability to make assessment about the exam and students.In this study, an asynchronous communication platform creation is intended.for students and teachers. Effects of different subject expressions on students of were compared. The survey samples were compared whose are from Çankırı Anatolian High School, Çankırı Teacher High School and Çankırı Gazi Anatolian High School studying in 10th class students constitute 50 grains.