Ekolojik mimarlıkta mimari bütünleşmenin 1990 yılı sonrası Ken Yeang ve Norman Foster'ın yapıları özelinde incelenmesi
Examination of integration architecture in ecological architecture since 1990 in light of the works of Ken Yeang and Norman Foster
  1. Tez No: 266432
  2. Yazar: NİLAY ÖZELER KANAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TERANE MEHEMMEDOVA, ÖĞR. GÖR. İDİL AYÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Nüfus artışına paralel olarak aşırı enerji kullanımı, doğal kaynakların azalmasına ve atıkların artmasına neden olmuştur. Bu olumsuzlukların artmasına neden olan sektörlerden birinin mimarlık olduğu görülmüştür. Dünyada enerji tüketiminin yaklaşık %40'ının binalarda kullanılıyor olması, ekolojik yapı tasarımlarının önemini arttırmaktadır. Binalarda kullanılan enerji, binanın tasarım özellikleri ve binaya bütünleşik yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmayı sağlayan sistem ve eko-teknolojilerle en aza indirilmiştir. Bu araştırma ile enerji performansının arttırılmasına yönelik binalarda uygulanmış pasif ve aktif bina tasarım sistemlerinin, mimari ile bütünleşme yolları ele alınmıştır. Bu sistemleri binalarında en fazla uygulayan İngiliz Mimar Norman Foster'ın ve Malezyalı Mimar Dr.Ken Yeang'in 1990 sonrasındaki çalışmalarında hangi sistemlere nasıl bir tasarım kararı ile yaklaştıkları incelenmiştir. İnceleme sonucunda ortaya koyulan analiz ile mimarların mimari bütünleşme kararları yorumlanmış, bu yorumlara bakılarak Türkiye şartlarındaki mimari bütünleşme araştırmalarına ışık tutmak istenmiştir. Tez giriş bölümü ile birlikte beş bölüm ve ek açıklamalar bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi anlatılmıştır. İkinci bölümde; sürdürülebilirlik, ekoloji ve enerji konusu anahtar kelimelerine bağlı olarak temel kavramlar ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde; mühendislik ve mimarlık düşüncesinin arakesit ifadesini ortaya koyan bina bütünleşik aktif ve pasif teknolojilerin güneş ve rüzgâr enerjisi özelinde sınıflandırılması yapılmıştır. Dördüncü bölümde; sınıflandırmada belirtilen teknolojiler desteklenmek amacıyla toplam 10 adet bina örneği seçilmiştir. Bu binalar, havalandırma, aydınlatma, soğutma, ısıtma ve elektrik üretimi başlıklarında değerlendirilerek karşılaştırılmalı bir tablosu hazırlanmıştır. Sonuç bölümünde ise hazırlanan tablonun analizi yapılarak, mimarların binalarının tasarlandığı coğrafi bölgedeki mimari kararlarının ekolojik bir verisi ortaya konulmuştur. Bu veriler yardımıyla Türkiye'nin coğrafi konumunda, iklim şartlarında ne gibi mimari ve eko-teknolojik yaklaşımlarda bulunulabileceği çıkarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Along with population increases, excess energy use has caused loss of natural resources and increasing waste. Architecture is among the sectors causing these increasingly unfavorable outcomes. That buildings account for 40% of world energy use lends greater importance to structures? ecological design. Buildings? energy consumption has been minimized through design features and building-integrated systems and eco-technologies that furnish renewable energy use. In this study, passive and active building design systems applied to buildings to improve energy performance are considered in architectural and integrative terms. How architects Norman Foster of England and Dr. Ken Yeang of Malaysia, whose buildings most often implement these systems, have approached their design choices and systems in their works since 1990 is examined. Architects? integration architecture decisions are interpreted through the analysis set forth in this examination, with the intention of shedding light on integration architecture research with respect to Turkey considering this interpretation. This thesis consists of five sections including the introduction and an annotations section. In the introduction, the study?s goal, scope and methodology are discussed. In section two, key concepts are presented in relation to the keywords of sustainability, ecology and energy. In section three, building-integrated active and passive technologies, the intersection of engineering and architecture, are classified in terms of solar and wind energy. In section four, ten example buildings are chosen of the technologies presented in the classification, examined under the headings of ventilation, lighting, cooling, heating and electricity in a comparative table. To conclude, in analysis of the table, ecological data are presented on architects? architectural decisions in the geographic regions the buildings are designed in. With this data, an architectural and eco-technological approach that may suit Turkey?s geographic and climate conditions are inferred.