Tasarım sorunu olarak sınır ve dilin sorgulanması
Questioning of bound and language as design problem
- Tez No: 266431
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL DİNÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Mimarlık, Philosophy, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı; sınır ve dil kavramlarına akademik tanımlamalar getirmek değildir. Aksine tasarım sorunu olarak sınır ve dil kavramlarını nesnel kabullerin ötesinde tartışmaya açmaktır.Sorgulama; Sınır, Dil, Müdahale, Mekan, Süreç-Sonuç, Yer, Aidiyet, Kent-Kırılma ve Yerin Tasarlanabilirliği gibi başlıklar altında genişletilmiş, son olaraksa Tadao Ando'nun mimari anlayışı ve örnek projeleri üzerinden bir okuma yapılarak, bahsi geçen sorgulama süreci örneklendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main goal of this work is not getting an academical description to bound and language terms. Actually questioning theese terms as a design problem beyond objective acknowledgements is begining point of the work.The Questioning was developed under; ?Bound?, ?Language?, ?Practical Space?, ?Place?, ?Urban and Breaking? and ?Ability of Designing Place? topics. Finally the questioning had been illustated with reading of Tadao Ando's architectural style and example projects.