QCM heparin biyosensör tasarımı
QCM heparin biyosensor design and production
  1. Tez No: 266442
  2. Yazar: ERHAN ERMEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KOCAKULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Biotechnology, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kandaki heparin miktarının izlenmesine olanak sağlayan direk ölçüm yöntemi bulunmamaktadır. Heparin; ekstrakorporal uygulamalarda pıhtılaşmanın önlenmesi için kullanılan sülfatlı polisakkarit molekülüdür. Sunulan tez çalışması kapsamında kuvars kristallerin yüzeyine kimyasal immobilize afinite ligand ile etkileşimin neden olduğu frekans değişimi ile bir akış hücresinde insan plazmadan heparin ölçümü yapılması hedeflenmektedir. Uygulanacak kimyasal immobilizasyon yöntemi ile ligand molekülünün kristal yüzeyinde uzun süre kalması ve tekrarlanarak kullanılması hedeflenmektedir. Sunulan tez çalışması kapsamında; 1 ) Elektromekanik ve Elektronik Tasarım 2) Sensör oluşturulması 3) Plazmadan heparin ölçümü gerçekleştirilmiştir. Kuvars kristal frekansının ölçülebilmesi için elektronik devre ( osilatör devresi ve frekans sayıcı devresi 12 MHz. LCD göstergeli ) tasarlanmış ve üretilmiştir. Akış hücresi teflon malzemeden tasarlanmış ve üretilmiştir. Kapalı akış devresi oluşturularak fosfat tamponundan ve plazmadan heparin ölçümü sıcaklık kontrollü ortamda gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Direct measurement method does not exist that allows observation of amount of heparin in the blood. Heparin, is a sulfated polysaccharide molecule used for prevention of clots in extracorporeal applications. Under the presented thesis chemicals with immobilized affinity ligand-induced change in the frequency of interaction with in a flow cell to the surface of quartz crystal is targeted from the human plasma heparin measurements. Chemical immobilization methods to be applied with the ligand molecules on the surface of the crystals used for long duration and is aimed to be repeated. Offered as part of the thesis: 1) Electromechanical and Electronic Design 2) the sensor creation 3) heparin measurements from plasma. To measure the frequency of quartz crystals (12 MHz oscillator circuit and frequency counter circuit with LCD indicator) electronic circuit were designed and manufactured. Teflon flow cell were designed and produced. Determination of heparin were held by creating a closed circuit flow of phosphate buffer and plasma under temperature-controlled environment.