Kaynak ağzı açısının ve geometrisinin zırh malzemesinin mekanik özellikleri üzerindeki etkisi
The effects of welding groove angle and geometry on mechanical properties of armor material
- Tez No: 266443
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ELALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışmanın amacı, zırh çeliğinden yapılmış plakalardaki kaynak ağzı açısının ve geometrisinin çekme, basma ve eğilme mukavemetine olan etkilerini incelemektir. Numuneler, üç farklı açıda, `'V'' ve `'X'' kaynak ağzı geometrilerinde hazırlanarak, MIG kaynak yöntemiyle birleştirilmiştir. Daha sonra, kaynaklı bağlantıların çekme, basma, eğilme deneyleri ile mekanik özellikleri araştırılmıştır. Söz konusu kaynak geometrisi ve kaynak ağzı açısı gibi parametrelerin çekme, basma ve eğilme dayanımlarına olan etkileri ayrıca MSC. MARC sonlu elemanlar programı ile sayısal model oluşturularak incelenmiştir. Deneysel olarak elde edilen sonuçlar, sayısal sonuçlarla karşılaştırılarak sonuçların tutarlı olduğu görülmüştür.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Zırh çeliği, çekme ve basma mukavemeti, MIG kaynak yöntemi, mekanik özellikler.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the effects of welding groove angle and geometry on mechanical properties such as tension, compression and bending strength of butt-welded armor steel. Armor steel plates used in the study were prepared using `?V?? and `?X?? type welding geometries and three different types of groove angles and they were welded by MIG welding technique. Tension, compression and three-point-bending tests of welded joints are performed and tensile properties, bending and compression strength of the welded plates were examined. The effects of welding parameters such as welding groove geometry and welding groove angle on tension, compression and bending strength were studied numerically using finite element analysis (FEA). Three-dimensional, elastic-plastic finite element method through software MSC. MARC was applied to determine the strength of armor steel. The experimental and FEA findings are found consistent.KEYWORDS: Armor steel, tension and compression strength, MIG welding method, mechanical properties.