Mobil takip sistemi ve optimizasyonu
Mobile positioning system and optimization
  1. Tez No: 266456
  2. Yazar: İDRİS NAKIP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU BALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Herkesin bildiği üzere büyük şehirlerdeki güvenlik problemi nüfusun da hızlı artışıyla birlikte her geçen gün daha da çoğalmaktadır. Günümüzde en yaygın araç olan cep telefonları, kullanan kişinin yerinin belirlenmesini mümkün kılmakta, en azından bu güvenlik sorunu için kişinin nerede olduğu konusunda bilgi vermektedir. GSM operatörleri hiçbir özelliği bulunmayan, standart bir cep telefonuna sahip kişiyi, baz istasyonlarına olan uzaklığı ve açısı gibi bilgiler kullanılarak kolaylıkla bulunulan konumu öğrenebilir ve takip edebilir. Ve bu bilgiler eğer kullanıcı tarafından kabul edilirse belli kişilerle paylaşılabilinir.Buradaki en büyük sorunlardan birisi bu yöntemle elde edilen konum bilgisinin çok hassas olmamasıdır. Genellikle elde edilen konum bilgisi yaklaşık bir bölgeyi göstermektedir. Özellikle şehir merkezine uzak yerlerde bu hassasiyet kilometrelerle ifade edilmektedir.Bu çalışmada dört ana başlıktan meydana gelmektedir. İlk giriş bölümünde konu hakkında kısa ve öz bir bilgi sunulmaktadır. İkinci bölümde konum belirleme sistemleri hakkında genel bir bilgi verilerek, mobil takibinin tanıtımı, çalışma prensibi, yapılabilecekler ve bu konuda yapılmış örnekler üzerinde durulacak; konum belirleme sisteminde var olan hassasiyet sorunun incelenmesi ve bu sorunun giderilebilmesi için yapılabilecekler anlatılacaktır. Üçüncü bölümde var olan bir simülatör üzerinde yapılabilinecekler anlatılacak ve bu konuyla ilgili tasarlanan bir uygulama örnek veriler kullanılarak tanıtılacaktır. Dördüncü bölüm olan sonuç ve öneriler bölümünde mobil takibi ile ilgili uygulanabilinecek çözümler, gelecekte GSM operatörlerinin projeyi geliştirerek ekleyebileceği yeni özellikler, bu konudaki öneriler dile getirilecektir.
Özet (Çeviri)
Security problem is increasing in big cities with population growth day by day as everybody knows. The most popular tool is the cell phones give the coordinate of location. In this thesis, it is studied how to benefit from GSM technologies in security and tracking.GSM operators can know the coordinates of the cell phones using distance and angle information between cell phone and base station. This location information can be shared with other people if the user wants. But the most important problem is the measuring sensibility. It?s not smooth. Usually it explains a place not a point. Especially it is worse in out of cities.This study has four chapters. It is given a short information about the topic in the first part. The second part is about the mobile positioning systems, how it works, working background and works on it. The third part explains working on a simulator and introduces the demo applications. It is given solutions about the problem of measuring sensibility and improvement for new feature in the fourth part the result and suggestions chapter.