İstanbul trafiğindeki ticari taksilerin emisyon açısından olumsuz etkileri
Negative effects of commercial taxis in Istanbul in terms of emmisions
  1. Tez No: 266508
  2. Yazar: ÜLGER MUNZUROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSEL DEMİR, PROF. DR. MUSTAFA ILICALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Hava Kirliliği, yabancı maddelerin havada, insan sağlığı ile canlı hayatına ve çevreye zararlı etkisi olabilecek boyutta bulunmasıdır. Hava kirliliğinin ana sebepleri ısınma ve sanayi kaynaklı emisyonlar olmakla birlikte özellikle büyük kentlerdeki hızlı nüfus artışı ve göçler, otomotiv sanayinin gelişmesiyle artan araç sahipliği ile ulaşım ana kaynak haline gelmiştir. Kentiçi ulaşımda ulaşımın büyük oranda karayolu ulaşımı ile sağlanması motorlu taşıtlardan kaynaklanan hava kirliliğinin önemini arttırmaktadır. Büyük kentlerde hızla artan trafik ortalama hızı düşürerek trafikte tıkanmaların yaşanmasına ve trafiğin olumsuz etkilerinden biri olan canlıların yaşadığı ortamı oluşturan hava kirliliğinin artmasına neden olmaktadır. Özellikle kentiçi ulaşımda ticari taksilerin oluşturduğu yoğunluğun tıkanıklığa etkisi ve yoğun trafikte meydana getirdiği emisyonlar hava kalitesini düşürmekte çevre ve insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Ticari taksilerin belli bir işletmecilik anlayışına sahip olmaması, trafikte yoğun ve boş olarak gelişigüzel seyretmeleri trafik akışı ile birlikte hava kirliliğini de olumsuz etkilemektedir. Bu çalışmada taksilerin trafikte seyri sırasında egzoz gazlarındaki kirleticilerin hava kirliliğine etkileri ölçülüp analiz edilerek bu etkilerin azaltılması için sürücü, araç ve yol bazında alınması gereken önlemler ile müşteri yönlendirilmesi ve egzoz emisyonlarının izlenmesi için teknolojik çözümler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Air pollution means that foreign substances exist in the air at a level that may be harmful to human health, all living things and the environment. Although the main causes of air pollution are warming and industrial emissions, especially in big cities, due to rapid population growth, immigration and the increase in car ownership supported by development of the automotive industry, transportation has become the main source of air pollution. The fact that city dwellers prefer highways in urban transport increases the importance of air pollution caused by motor vehicles. Rapidly increasing traffic in big cities reduces average speed, causes traffic congestions and results in an increase in air pollution, which has a negative effect on the environment in which we live. Especially in urban transport, effects of commercial taxis on traffic congestion and emissions in heavy traffic reduce air quality and create adverse effects on environment and human health. Commercial taxis lack an understanding of management and they continuously and randomly travel even when they are free, which augments the negative effects on traffic flow and air pollution. In this study, effects of pollutants in exhaust gases of taxis in the traffic are measured and analyzed; actions to be taken on the bases of drivers, vehicles and roads in order to cut these effects are discussed; technological solutions to guide taxi customers and monitor exhaust emissions are suggested.