Güç sistemlerinin dalgacık tanım kümesinde diferensiyel denklemler kullanılarak modellenmesi
Power system modelling with using differential equations at wavelet domain
  1. Tez No: 266511
  2. Yazar: ŞENER AĞALAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN GÖKHAN ECE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Matematik, Electrical and Electronics Engineering, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde, elektrik/elektronik devreleri benzetiminde iki farklı dalgacık yaklaşımı kullanılmıştır. Dönüşüm matrisi ve bağlantı katsayıları yöntemleri kullanılarak bu devrelerin çözümlenmesi ortaya konulmuştur. Güç sistemlerinde kullanılan elemanlar devrenin yapısına göre modellendiğinde R, L, C, akım kaynağı ve gerilim kaynağı elemanlarından oluşmaktadır. Bu elemanlardan oluşan devrenin ve içerdiği adi diferansiyel denklemlerin dalgacık eşdeğeri oluşturulup geçici durum çözümlemeleri yapılmıştır. Çözümlemelerde Haar, Daubechies2, Daubechies3, Symlet1, Symlet2 ve Symlet3 dalgacık türleri kullanılarak ele alınan devrelere farklı seviyelerde dalgacık çözümleme uygulanmış ve sonuçlar MATLAB programı yardımıyla grafiksel olarak elde edilmiştir. İki farklı yöntemden elde edilen sonuçlar PSPICE ile yapılan benzetimlerle karşılaştırıldığında çok yakın benzerlik gösterdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the wavelet approach in electrical and electronic circuit simulation by using the transformation matrix and the connection coefficients is considered in circuit analysis. When the circuit elements used in power systems are modelled according to the circuit structure, this circuit is composed of R, L, C elements, voltage sources and current sources. The wavelet equivalent of the ordinary differential equations that are included in this circuit are developed and the transient solutions are obtained. Haar, Daubechies2, Daubechies3, Symlet1, Symlet2 and Symlet3 wavelets are used in circuit simulations. Different levels of wavelet analysis are performed in simulations and the results are verified graphically with the help of MATLAB program. Very close similarities are observed in comparison to PSPICE simulations