Haloferax alexandrinus'dan (Euryarchaeota-Archaea) asimile edici nitrat redüktaz'ın saflaştırılması ve biyokimyasal karakterizasyonu
Purification and biochemical characterization of assimilative nitrate reductase from Haloferax alexandrinus
- Tez No: 266521
- Danışmanlar: PROF. DR. H. MEHTAP KUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biochemistry, Biology, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezde halofilik arkeal olan H. alexandrinus'da asimile edici nitrat redüktaz (NAS) enziminin saflaştırılması ve enzimin biyokimyasal özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.H. alexandrinus Nas enziminin nitrat ve metil viyolojen için Km değerleri sırasıyla 0,045 mM ve 0,0065 mM olarak bulunmuştur. Enzimin optimum pH'sı 9.5 ve optimum sıcaklığı 50 oC olarak saptanmıştır. Enzimin izoelektrik noktası 5.3 olarak belirlenmiştir. NaCl konsantrasyonun artışına paralel olarak Nas enziminin aktivitesininde arttığı gözlenmiş ve maksimum aktivitenin 3 M NaCl konsantrasyonunda olduğu belirlenmiştir.Farklı tuz konsantrasyonları ile yapılan çalışmada H. alexandrinus Nas enziminin aktivitesinin KCl ile NaCl'ye göre %100'ün üzerinde arttığı, ancak MgCl2 ve AlCl3 ile yapılan karşılaştırmada ise enzimin inhibe olduğu tesbit edilmiştir.H. alexandrinus Nas enziminin aktivitesinin siyanür, azid, EDTA ve sülfit ile azaldığı, DTT'nin ise etkilemediği tesbit edilmiştir.Saflaştırma basamaklarından sonra enzim 70 kat saflaştırılmıştır. SDS-PAGE ile yapılan çalışma sonucunda ise saflaştırılan H. alexandrinus Nas'ının moleküler ağırlığının 72±1.8 kDa ve monomer olduğu saptanmıştır
Özet (Çeviri)
The present thesis focuses on the purification and determination of biochemical properties of assimilative nitrate reductase (Nas) enzyme.Km values for H. alexandrinus Nas enzyme for nitrate and methyl viologen were 0,045 and 0,0065 mM. The optimal pH for the enzyme was 9.5 and the temprature was 50 oC. Isoelectric point of the enzyme was determined as 5.3. Nas activity increased directly proportional to the NaCl concentration and maximum activity was determined at 3 M NaCl concentration.The study was carried on with different concentrations of NaCl and H. alexandrinus Nas enzyme activity was found to be increased over 100 %with KCl when compared to NaCI. MgCI2 and AICI3 salts inhibited the enzyme activity.Nas activity of H. alexandrinus decreased by cyanide, azide, EDTA and sulphite but it was not effected by DTT.The enzyme was purified 70 fold at the end of purification steps. It was found to be a monomer with 72 ± 1.8 kDa molecular weight by SDS-PAGE analysis.