Haloferax alexandrinus'tan asimile edici nitrit redüktaz enziminin saflaştırılması ve biyokimyasal karakterizasyonu
Purification and biochemical characterization of assimilatory nitrite reductase from Haloferax alexandrinus
- Tez No: 405997
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VOLKAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında halofilik arke Haloferax alexandrinus'tan asimile edici nitrit redüktazın (NiR) saflaştırılması ve bu enzimin biyokimyasal özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Haloferax alexandrinus asimile edici nitrit redüktaz enzimi 34,5 kat saflaştırılmıştır. Saf enzimin sodyum dodesil sülfat- poliakrilamid jel elekroforezi (SDS-PAJE) analizleri NiR'in 62 kDa moleküler ağırlığında bir monomer olduğunu göstermiştir. H. alexandrinus'un nitrit ve metil viyolojen için Km değerleri sırasıyla 8,25 mM ve 1,46 mM'dir. Asimile edici nitrit redüktazın optimum pH'ı 7.5 ve optimum sıcaklığı 60°C'dir. 3.5 M NaCl konsantrasyonunda maksimum aktivite ölçülmüştür ve aynı konsantrasyonlardaki KCl varlığında enzim aktivitesi ikiye katlanmıştır. H. alexandrinus'un enzim aktivitesi siyanür, azid, etilendiamin tetra asetik asit, klorat ve sülfit varlığında düşmüştür. Ancak ditiotreitrolün enzim aktivitesi üzerine bir etkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
It is aimed to purify assimilatory nitrite reductase (NiR) and to determine biochemical properties of this enzyme from halophilic archaeon Haloferax alexandrinus in this thesis. Assimilatory nitrite reductase from Haloferax alexandrinus was purified 34,5-fold. Sodium dodecyl sulfate – polyacrylamide gel electrophoresis (SDS-PAGE) analysis of the purified enzyme showed that NiR was a monomer with molecular weight of 62 kDa. Km values of H. alexandrinus for nitrite and methyl viologen were 8,25 mM and 1,46 mM respectively. The optimal pH value of the assimilatory nitrite reductase was 7.5 and the optimal temperature was 60°C. Maximum NiR activity was measured at 3.5 M NaCl concentration and the enzyme activity was doubled in the presence of KCl at the same concentrations. NiR enzyme activity of H. alexandrinus decreased in the presence of cyanide, azide, ethylenediamine tetra acetic acid, chlorate, and sulphite. However dithiothreitol had no effect on the activity of the enzyme.