Bulanık mantık çıkarım sistemi ile tren hızının otomatik kontrolü
Automatic train speed control with fuzzy logic inference system
  1. Tez No: 266533
  2. Yazar: ERHAN ÖZTOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMMEDAĞA MEMMEDLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İstatistik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Statistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezde, bulanık mantık ve adaptif ağ yapısına dayalı bulanık çıkarım sistemi (Anfis) ile Otomatik Tren Yönetim Sistemi uygulaması yapılmıştır. Öncelikle Otomatik Tren Yönetim Sistemi üzerine yapılan teorik araştırmalardan yola çıkılarak, trenlerin bulanık mantık ile kontrol ve yönetimi sağlanmıştır. Daha sonra mevcut teknik bir adım daha ileriye götürülerek, yapay sinir ağları ve bulanık mantığın bir arada kullanıldığı Anfis ile (dünyada ilk kez denenerek) modellenmiş ve simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Bulanık mantık ve Anfis kontrolünün birlikte uygulanması ile Otomatik Tren Yönetim Sistemi gerçek hayatta her bölge ve koşulda çalışabilecek, güvenliği en üst düzeyde olan bir sistem haline getirilmeye çalışılmış ve elde edilen sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, fuzzy logic and adaptive network based fuzzy inference system (Anfis) applied to Automatic Train Operation System. Starting from the oretical inquiries on Automatic Train Operation System, a train control and management system based on fuzzy logic is obtained. Later this technique is taken one step further to a madeling and simulation using both artificial intelligence networks and fuzzy logic based Anfis, than modaled and tested for the first time in the world. With usage of fuzzy logic and Anfis control together on Automatic Train Operation System it is attempted to make a reliable system to work on every region and condition with highest security and attained results are presented.