Origanum onites ve Origanum majorana bitkileri ile meristem kültürü kullanılarak stres fizyoloji çalışması
Stress physiology study of Origanum onites and Origanum majorana plant wıth use meristem culture
- Tez No: 266534
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU AYTÜL EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu yüksek lisans çalışmamızda farklı konsantrasyonlardaki NaCl'ün O.onites ve O.majorana'nın gelişimi üzerinde oluşturduğu stres meristem kültürü tekniği kullanılarak incelenmiştir. % 0.01, % 0.02, % 0.03 gr konsantrasyonlarındaki NaCl' ün bitkiler üzerinde gelişimi yavaşlattığı saptanmıştır. % 0.01 gr NaCl içeren besiyerlerinde kök ve yaprak uzunlukları artarken O.onites ve O.majorana'nın tuz stresine karşı toleranslı olduğu ve ortamda bulunan değişik konsantrasyonlardaki tuzun bitkilerin gelişimini yavaşlattığı fakat tamamen durdurmadığı bulunmuştur. O.majorana'da normal MS, % 0.02 ve % 0.03 gr tuz içeren besiyerlerinde klorofil ve karotenoid miktarları tayin edilmiştir. Tuz içeriği arttıkça klorofil-a ve klorofil-b miktarlarında azalma, karotenoid miktarında artış görülmüştür
Özet (Çeviri)
In this study, stress effects of NaCl in different concentrations on the development of O.onites and O.majorana by using meristem culture. It was determined that 0.01 %, 0.02 %, 0.03 % g concentrations of NaCl decrase the development of the plants. Other hand, on the 0.01 % g NaCl concentration, lenghth of root and leaves increased. It was determined that, O.onites ve O.majorana could tolerate NaCl, and different concentrations of NaCl decrase the development of the plants, but not completely abort. Chlorophyll and carotenoid concentrations were determined in the O. majorana, which cultured in normal MS, 0.02 % and 0.03 % g salt containing culture mediums. As the amount of salt increases, a reduction in the amount of chloropyll-a and chloropyll-b and an increase in the amount of carotenoids has been observed.