Orta kızılötesi bölgede (3-5m) InAs/GaSb süper örgü p-i-n ışık algılayıcı yapıların elektromanyetik alan tepkisi
Electromagnetic response of the InAs/GaSb superlattice p-i-n photodetector structures for mid-infrared region (3-5m)
  1. Tez No: 266537
  2. Yazar: GÜVEN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezde bir ince film topluluğuna gönderilen TE ve TM modundaki elektromanyetik dalgaların, matris yöntemiyle yansıtıcılığı ve geçirgenliği incelenmiştir. Burada yapılan hesaplamalarda ince film olarak bir ışık algılayıcı InAs/GaSb süper örgü p-i-n yapısı baz alınmıştır. InAs ve GaSb için dalga boyuna bağlı kırılma indisleri ve sönüm sabitleri Sellmeier ve Forouhi-Bloomer dağınım bağıntıları yardımıyla hesaplanmıştır. İnce film topluluğu üzerine gönderilen elektromanyetik dalganın geliş açısına ve polarizasyonuna bağlı olarak topluluğun yansıtıcılığındaki değişimler araştırılmıştır. Ayrıca ince film topluluğunun tabaka sayısına ve katkılama miktarına bağlı olarak topluluğun yansıtıcılığındaki değişimler de göz önünde bulundurulmuştur. Değişik polarizasyon, açı ve tabaka sayıları için yapılan hesaplamalar yardımıyla elde edilen sayısal simülasyonlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, reflectance and transmittance of electromagnetic waves sent to thin film assembly in TE and TM modes have been investigated with the help of matrix method. In calculations, InAs/GaSb superlattice p-i-n photodetector structure was used as a thin film. Refractive indices and extinction coefficients for InAs and GaSb were calculated by using Sellmeier and Forouhi-Bloomer dispersion equations. Change in refractance in the assembly depending on the incident angle and the polarization of electromagnetic wave have been studied. The refractance variation depending on the number of layer and the amount of doping was also taken into account. Furthermore, simulations obtained with the help of calculations for polarization, angle and the number of layers have been presented.