Ftalhidrazit-immobilize-bentonit kullanılarak ağır metallerin adsorpsiyonunun incelenmesi
The investigation of heavy metals adsorption by using phthalhydrazide-immobilized-bentonite
  1. Tez No: 266538
  2. Yazar: SEVAL TURHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, organik bir bileşik olan ftalhidrazit, doğal bentonite immobilize edilmiş ve immobilizasyonun gerçekleşip-gerçekleşmediği FTIR spektroskopik ve termal analiz yöntemleri kullanılarak test edilmiştir. Doğal bentonit ve ftalhidrazit-immobilize-bentonit üzerine Cu+2 ve Pb+2 iyonlarının adsorpsiyonunda en yüksek adsorpsiyon değerine ulaşabilmek için pH çalışmaları 1-5,5 aralığında gerçekleştirilmiştir. Adsorpsiyon kinetiğini belirlemek için deneysel verilere Lagergren-birinci-derece, yalancı-ikinci-derece, Elovich kinetik ve partikül içi difüzyon modelleri uygulanmıştır. Doğal bentonit ve ftalhidrazit-immobilize-bentonit üzerine Cu+2 ve Pb+2 iyonlarının adsorpsiyonunun yalancı-ikinci-dereceden kinetik model ile uyumlu olduğu bulunmuştur. Kinetik modellerin validasyonu kantitatif olarak normalleştirilmiş standart sapma değerleri (%?q) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Adsorpsiyon olayını anlayabilmek için izoterm çalışmaları da yapılmıştır. Ayrıca ftalhidrazit-immobilize-bentonitin, Cu+2 ve Pb+2 iyonları için tekrar kullanabilirliğinin belirlenmesi için desorpsiyon çalışmaları da yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Pb+2 iyonları için doğal bentonitin; Cu+2 iyonları için ise ftalhidrazit-immobilize-bentonitin daha iyi adsorban olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, phthalhydrazide, which was an organic compound, was immobilized onto natural bentonite. The immobilization of phthalhydrazide was tested by using FTIR spectroscopic and thermal analysis techniques. pH experiments were carried out between 1 and 5.5 in order to determine the maximum adsorption capacities of natural bentonite and phthalhydrazide-immobilized-bentonite for Cu2+ and Pb2+ ions. To determine the adsorption kinetics Lagergren-first-order, pseudo-second-order, Elovich kinetics and intraparticle diffusion models were applied to the experimental data. The pseudo-second-order kinetic model was able to provide the best description for the adsorption of Cu2+ and Pb2+ ions onto natural bentonite and phthalhydrazide-immobilized-bentonite. The validity of the pseudo-second-order kinetic model in this study was quantitatively performed by using normalized standard deviation (?q%). The isotherm studies were also done to understand the adsorption phenomenon. Beside, to determine the reusability of phthalhydrazide-immobilized-bentonite for Cu2+ and Pb2+ ions, desorption studies were performed. The obtained results indicate that natural bentonite was a more suitable adsorbent than phthalhydrazide-immobilized-bentonite for Pb2+ ions, whereas phthalhydrazide-immobilized-bentonite was a respectable adsorbent for Cu2+ ions.