Antibakteriyel ve mimik özellikte nanobiyokonjugat geliştirilmesi
Development of nanobioconjugate having antibacterıal and mimic properties
- Tez No: 266540
- Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN SAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biotechnology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
- Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
S.aureus hafif deri enfeksiyonlarından, endokard iltihabı, septisemi, toksik şok sendromu gibi hayati öneme sahip pek çok hastalığa neden olan çok yaygın rastlanan insan ve hayvan patojenidir. S. aureus enfeksiyonlarda kullanılan kemoterapötiklere hızla direnç kazanmaktadır. Özellikle lizozime, metisiline ve glikopeptitlere direnç kazanması mevcut antibiyotiklerle tedavi sorunları yaşanmasına neden olduğundan yeni nesil antibiyotikler üzerinde araştırmalar yoğunlaşmaktadır.S. aureus'un hastalık oluşturma yeteneği sahip olduğu virulans faktörlerine bağlıdır. En önemli virulans faktörleri stafilokokların konak dokularında kolonize olmasını sağlayan yüzey proteinleridir. Protein A immunoglobilinleri yanlış oryantasyonda bağlayarak enfeksiyon boyunca bakteri yüzeyini çevreleyip, bakterinin kamufule olmasını sağlayan yüzey proteinidir.Bu çalışmada, protein A blokasyonuna yönelik fotosensitif Mikroemülsiyon Tekniği ile Polimerik nano IgG ler sentezlenmiş ve biyokonjugasyon yöntemi ile lizozim için polimerik nano IgG'ler üzerinde yeni bağlanma bölgeleri geliştirilmiştir. Sentez işlemlerinde floresan özelliğe sahip kimyasallar kullanıldığından aktivite testleri floresans spektrofotometrisi ile yapılmıştır. Sentezlenen nanobiyokonjugatların in vitro ortamda aktivitesi tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
S. aureus is a common human and animal pathogen which can cause a wide variety of infections from relatively minor skin infections to life-threatening systemic illnesses such as endocarditis, sepsis, toxic shock syndromes. S.aureus becomes swiftly resistant to chemotherapeutic which are used in infections. Researches on some new antibiotic options are becoming more intense because treatment of infections with antibiotics has become increasingly difficult owing to the widespread occurrence of strains that are resistant to multiple antibiotics, known as meticillin, lysozyme, glycopeptide.It?s ability to cause diseases depends on it's virulence factor. The most important virulence factors are surface proteins that promote adhesion to host tissue. Protein A is a surface protein that interacts with IgG to coat the surface of the cell with IgG molecules during the enfection that are in the incorrect orientation to provide camouflage on bacteria.In this study, polymeric nano IgG has been synthesied with photosensitive micro emulsion technique devoted to protein A blocation and developed some binding parts on nano IgG for lysozyme with bioconjugation method. Due to using fluorescence feature chemical, the activity tests have carried out by fluorescence spectrophotometer. The activity of nanobioconjugates have been determined in vitro.