Yaş öğütme tekniği ile hazırlanan sialon nano tozlarının sinterleme ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of sintering and mechanical properties of sialon nano powders produced by wet milling process
  1. Tez No: 266541
  2. Yazar: ONUR ESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA KURAMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, nano boyutlu ? ve ß-SiAlON tozlarının yüksek hızlarda yaş öğütme tekniği ile öğütülerek hazırlanması hedeflenmiştir. En verimli öğütme sisteminin tespiti için farklı öğütme süreleri ve ortamlar (etanol, toluen ve metil etil keton, dağıtıcı olarak ise oleik asit, fosfat ester, polietilen glikol 8000 ve polivinil pirolidon) üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Öğütülen tozlar dinamik ışık saçınımı (DLS), taramalı elektron mikroskobu (SEM), BET yüzey alanı ölçme metodu ve x-ışınları analizi ile karakterize edilmiş ve geleneksel yöntemle hazırlanan tozlardan üretilen numuneler ile karşılaştırılmıştır.Nano tozlardan üretilen numunelerin, geleneksel yöntemle üretilen tozlara göre daha düşük sıcaklıkta ve daha az katkı maddesi ilavesi ile sinterlenebildiği tespit edilmiştir. Sonuçlar yoğunluk, faz kompozisyonu, mikroyapı ve mekanik özellikler göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was, to produce nano-sized ? and ß-SiAlON starting powders by wet milling at elevated speeds. Different milling times and mediums (Methyl ethyl keton, ethanol and toluene as medium, polyethyleneglicol, oleic acid, sodium tripolyphosphate and polyvinylpyrrolidon as dispersants) were performed for the determination of the most efficient milling system. The milled powders were characterized by dynamic light scattering (DLS), scanning electron microscope (SEM), BET and X-ray diffraction (XRD) measurements and the results were compared to powders produced by conventional method.The samples produced from nano powders were sintered at lower degrees and with fewer amounts of additive than that of the conventional powders. The results were discussed using the relationship between density, phase composition, microstructure and mechanical properties.