İyon değişim membranlarının hazırlanmasında polianilin ve türevlerinin kullanımı
Using of polyaniline and its derivatives for preparation of ion exchange membranes
  1. Tez No: 266544
  2. Yazar: HAKAN GÖRÇAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUTLU ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, polianilin (PANI), poli(N-etilanilin) (PEtAN), poli(N-metilanilin) (PMeAN) ve poli(o-anisidin) (PANIS) gibi bazı polianilin türevlerinin sentezinde yükseltgen olarak amonyum peroksidisülfat ((NH4)2S2O8) ve katkı maddesi (dopant) olarak 1,3, (6 veya 7)-naftalentrisülfonik asit (NTSA) kullanılmıştır. Sentezlenen iletken polimerlerin karakterizasyonları UV-gör., IR, iletkenlik ölçümü ve elementel analiz yöntemleriyle yapılmıştır. Elde edilen polimerler metanol içerisinde çözülerek poliviniliden florür (PVDF) membranı modifiye edilmiştir. Modifiye edilmiş ve edilmemiş PVDF membranların yüzey analizlerinde atomik kuvvet mikroskopu (AFM) ve taramalı elektron mikroskopu (SEM) kullanılmıştır. Modifiye membranlar hidroklorik asit (HCl) çözeltisinde bekletilerek katyon değiştirici forma dönüştürülmüştür. Katyon değiştirici özelliğe sahip membranların iyon değişim kapasiteleri de hesaplanmıştır. Hazırlanan bu membranlar ile Donnan diyaliz metodu kullanılarak hem standart hem de gerçek su örneğindeki Mg2+ ve Ca2+ iyonlarının geri kazanımları çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, ammonium peroxydisulfate ((NH4)2S2O8) was used as an oxidant and 1, 3, (6 or 7)- napthalenetrisulfonic acid (NTSA) was used as a dopant for the synthesis of polyaniline (PANI)and its derivatives as poly(N-ethylaniline), poly(N-methyllaniline) and poly(o-anisidine). The characterization of synthesized conducting polymers were determined by UV-Vis., IR, conductivity measurement and elemental analysis methods. Polyvinylidene fluoride (PVDF) membrane was modified by dissolving of the obtained polymers in methanol. Atomic Force Microscope (AFM) and Scanning Electron Microscope (SEM) were used for surface analysis of modified and unmodified PVDF membranes. The modified membranes were kept in hydrochloric acid solution to transform into the cation exchange form. The recoveries of Mg2+ and Ca2+ ions were carried out with these prepared membranes in both standart and real water samples by using Donnan dialysis method.