Farklı özellikteki ZnO nanopartiküllerinin fibroblast hücreleri üzerindeki etkilerinin in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of effects of different properties of ZnO nanoparticles on fibroblast cell
  1. Tez No: 266545
  2. Yazar: KENAN IŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. A. TANSU KOPARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Nanoteknoloji ileri teknoloji ekonomisinin en hızlı büyüyen sektörlerinden biridir. Kişisel, ticari ve medikal olarak kullanılan nanomalzemelerden günümüzde 1000'den fazla ürün elde edilmektedir. 100 nm veya altındaki boyutlarda düzenlenen nanomalzemeler elektronik, sağlık, kozmetik teknolojileri ve mühendislik endüstrisi uygulamalarında yenilikler sağlamaktadır. Kozmetik uygulamalarında yaygın olarak çinko oksit kullanılmaktadır. Nanomalzemeler üstün özelliklerine rağmen toksisite gibi bazı problemleri de beraberinde getirmektedir. Nanomalzemeler üzerinde toksikolojik bilgilerin eksikliği, nanomalzemelere maruz kalındığında ortaya çıkacak risklerin belirlenmesini zorlaştırmaktadır.Bu tezde kullandığımız farklı boyut ve şekle sahip ZnO nanotozlarının sitotoksik etkisi in vitro olarak hücre kültürü teknikleriyle araştırılmıştır. Bu amaçla Çin hamster akciğer (V79 379 A) hücreleri 100 nm ZnO, 2-8 µm ZnO plakalar ve 7 µm çubuk ZnO nanotozlarının belirli dozlarına maruz bırakıldıktan sonra, hücrelerin sitotoksisitesi, MTT ( Mitokondriyal aktivite ölçüm testi ) ve NR ( Lizozomal aktivite ölçüm testi ) testleriyle ölçülmüştür. Sonuçlar tüm maddelerin zamana ve doza bağımlı olarak sitotoksik etki yaptığını göstermiştir.Bu nanopartiküllerin hücre iskeleti üzerine etkisini araştırmak için FITC-Phalloidin boyama yapılmıştır. Bu test maddelerinde doz artışına bağlı olarak F-aktin filametlerinde bozulmalar ve hücre morfolojisinde değişiklikler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nanotechnology is one of the fastest growing sectors of the high-tech economy. In recent times, there are more than 1000 nanomaterials products that are used in commercial, medical and personal applications. Engineered nanomaterials with dimension of 100 nm or less provide novel applications in electronics, healthcare, cosmetic technologies and engineering industries. ZnO nanoparticles are widely used in cosmetic applications. Although nanomaterials have high properties, problems like toxicity will come with together. Lack of toxicological data on nanomaterials makes it difficult to determine if there is a risk associated with nanomaterials exposure.The materials that are used in this study are ZnO nanoparticles that have different shapes and dimensions. In this thesis, cytotoxic effects of ZnO metal oxide nanoparticles were investigated with techniques of cell cultures on healthy cells as in vitro. Accordingly, at first Chinese hamster lung cells ( V79 379 A) were exposed to approprite dose of 100 nm ZnO, 2-8 µm ZnO and 7 µm rod shape ZnO materials and, then cell cytotoxicity are measured with MTT ( mitochondrial activity) test which is accepted as indicator of mitochondrial activity and NRU ( lysosomal activity) test which is accepted as indicator of lysosomal activity. The results showed that all materials cause cytotoxicity on healthy cells dependent on times and doses.In order to evaluate effects of these nanoparticles on the cell cytoskeleton, FITC-Phalloidin staining was used. Increasing of these test doses are caused some changes of cell morphology and F-Actin filaments.