Google haritaları tabanlı mobil-destekli interaktif web-harita oluşturucu uygulaması geliştirme
Google maps-based mobile-supported interactive web-map maker application developing
  1. Tez No: 266554
  2. Yazar: ÖZKAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR HOŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Mevcut verilerin (resim, metin, video vb.) coğrafi koordinatlarla ilişkilendirilerek web üzerinden yayınlanmasına ?GeoWeb? denilmektedir. Google haritaları kapsamlı ve yüksek çözünürlüklü uydu fotoğrafları, istemci tarafında Javascript dili ile kullanılabilen gelişmiş uygulama programlama arayüzü ile özelleştirilebilir ve genişleyebilir haritalar oluşturma, açık kaynak kod, topluluk ve dokümantasyon desteği ve tarayıcı bağımsız uygulama geliştirme özellikleri ile GeoWeb dünyasında adından söz ettirmektedir.Bu çalışmada, profesyonel veya akademik olarak kartografi ile ilgilenmeyen ancak gündelik hayatlarında web-haritalarından yararlanmak isteyen internet kullanıcıları hedef kitle olarak seçilerek Google haritaları tabanlı mobil destekli, interaktif web-harita oluşturucu uygulaması geliştirilmiştir. Uygulama Html, Javascript, PHP, CSS dilleri, Notepad++, Wampserver ve WapProof programları kullanılarak geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is called GeoWeb that available data (photo, text, video etc.) are viewed on the web by associating them with georaphic information. Google maps are talked about its name in GeoWeb World with its extensive and high-resolution satellite images, customizable and extensible map-making with advanced application programing interface that is used together with Javascript language in client-side, open-source coding, community and documentation support, and cross-browser application developing features.In this thesis, Google maps-based, mobile-supported, interactive web-map maker application is developed by intending internet users that are not interested in cartography professionally or academically but want to make use of web-maps in their everyday life. Application is developed by using Html, Javascript, PHP, CSS languages, Notepad++, Wampserver and WapProof programs.