Diyabet hastaları için android tabanlı mobil uygulamanın geliştirilmesi
Implementaton of android based mobile application for diabetes patients
  1. Tez No: 716222
  2. Yazar: EBRAR SELVA URAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde ülkemizde çok sayıda ve her yaştan diyabet hastası bulunmaktadır. Bazen doğuştan bazen sonradan ortaya çıkan bu hastalığın en önemli noktalarından biri de nasıl ilerlediğini gözlemleyebilmek ve ilaçların doz oranlarının doğru şekilde ayarlanabilmesidir. Gerek genç gerekse yaşlı insanlarda görülebilen bu hastalığın her öğün için bilinçli bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir. Teknolojide mobil uygulamalardan yararlanmayan bir sektör neredeyse kalmamıştır. Çünkü, mobil uygulamalar daha hızlı ve daha pratik bir biçimde istenilen her şeye ulaşma imkânı sağlar. Bu da zamandan tasarruf edilerek daha çok iş yapılmasına yardımcı olur. Diyabet hastalığına sahip bireyler de diğer insanlar gibi gün boyunca akıllı telefona veya mobil cihazlarla vakit geçirirler. Bu çalışmada da günlük hayatlarını yaşarken aynı zamanda hastalıklarının kontrolünü sağlayabilmeleri için öğünlük almaları gereken insülin doz miktarlarının hesaplarını, bazal metabolizma hızlarını, ideal kilolarını, vücut kitle indekslerini, vücut yağ yüzdelerini ve diyabet hastalıkları hakkında daha çok bilgilenmeleri için bir mobil uygulama tasarlanmıştır. Hem insülin hem de diyabet hakkında bilgileri içeren bu uygulama ile daha bilinçli kişilerin oluşmasına yardımcı olabilmek hedeflenmiştir. Android Studio tabanında Java diliyle geliştirilen mobil uygulamanın veri tabanı işlemleri için Google Firebase kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Currently there are many diabetic patients of all ages in our country. One of the most focused points of this disease, which sometimes occurs congenitally and sometimes later, is to be able to observe how it progresses and to adjust the dose rates of the drugs correctly. The disease, which can be seen in both young and old people, should be followed consciously for every meal. There is almost no sector left in technology that does not benefit from mobile applications. Because, these mobile applications are faster and practical to reach every kind of documents and information. Therefore, it assures more work to be done by saving time. The diabetic people spend their time on mobile devices and smart phones just as other non-diabetic people. In this study, a mobile application has been designed to help them learn more about the insulin dose they need to take a meal, their basal metabolic rate, ideal weight, body mass index, body fat percentage, and diabetes in order to control their diseases while living their daily lives. With this application, which includes information about both insulin and diabetes, it is aimed to help people to be more conscious. Google Firebase was used for database operations of the mobile application developed in Java language on the Android Studio base.