Fosfat kayasının termal davranışının incelenmesi
Investigation of thermal behaviour of phosphate rock
  1. Tez No: 266575
  2. Yazar: HATİCE BAYRAKÇEKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ŞAHİN GÜLABOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada önemli miktarda kalker içeren Mazıdağı fosfat kayasının CO2 tutma kapasitesinin değişimi termogravimetrik olarak kalsinasyon/karbonatlaşma döngüsü kullanılarak incelenmiştir. Bu amaçla önce Mazıdağı fosfat kayasının kalsinasyonu üzerine tane boyutunun, ısıtma hızının, su buharı ve CO2 konsantrasyonunun etkisi termogravimetrik analiz yöntemiyle araştırılmıştır. Dört farklı tane boyutu için inert ortamda yaklaşık 600 ? C'de başlayıp 800?'de tamamlandığı görülmüştür. Isıtma hızı artıkça bozunma sıcaklık aralığının daha yüksek sıcaklıklara kaydığı ve ağırlık kaybının azaldığı gözlenmiştir. Su buharı %0-5 aralığında kalsinasyonu hızlandırmış daha büyük oranlarda etkisi azalmıştır.CO2 oranının %0-20 aralığında artması ile bozunma sıcaklık aralığının yüksek değerlere kaydığı ve kalsinayon oranının azalttığı tespit edilmiştir. Tane boyutunun artışı da bozunma sıcaklık aralığını yükseltmektedir.Fosfat kayasının CO2 tutma kapasitesinin döngüsel proseslerdeki davranışı kalsinasyon/ karbonatlaşma basamaklarının dört kez tekrarlanması ile incelenmiştir. Dört değişik ısıtma hızının (5, 10, 20, 40 ? C/dak) ve dört değişik tane boyutunun incelendiği çalışmalarda genel olarak aktivitesinin tekrarlanan basamak sayısı ile azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the change in the CO2 capture capacity of Mazidagi phosphate rock, which includes calcer substantially, was investigated thermogravimetrically by using calcination/carbonation cycles. For this purpose, firstly, the effects of particle size, heating rate, concentrations of water vapor and CO2 on the calcination of Mazidagi phosphate rock was studied via thergravimetric analysis. It was seen that the calcination in an inert atmosphere was started at approximately 600 ? and completed at 800 ? for four different particle sizes. It was observed that increase in heating rate resulted in a shift of decomposition temperature range to the higher temperatures and a decrease in weight loss. Water vapor in the ranges of 0-5% was accelerated the calcination but at greater ratios this effect decreased. It was stated that as the CO2 ratio increased in the range of 0-20% the decomposition temperature was shifted to higher values and the calcination ratio decreased. The increase in the particle size also raised the decomposition temperature range.The behavior of CO2 capture capacity of the phosphate rock during the cycling processes was investigated by the repetition of the calcination/carbonation cycles for four times. Generally, it was seen that, in the studies where four different heating rates (5, 10, 20, 40?/min) and four different particle sizes were investigated, the activity was decreased via the repetitive cycle numbers.