Doğal (karanfil yağı) ve sentetik (2-fenoksietanol) anestezik maddelerinin gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792)) ve kahverengi alabalığın (Salmo trutta fario Linneaus, 1758) kan biyokimyası ve hematolojik parametreleri ile bazı enzim (G6PD, 6-PGD, GR, katalaz) aktiviteleri üzerine etkileri
The effects of natural (clove oil) and synthetical (2-phenoxyethanol) anesthesia substances on blood biochemical and hematological parameters and some enzyme activities (G6PD, 6PGD, GR and catalaz) of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss Walbaum,1792) and brown trout (Salmo trutta fario Linneaus, 1758)
  1. Tez No: 266582
  2. Yazar: ARZU UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ATAMANALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Karanfil yağı ve fenoksietanol'ün etkilerinin araştırıldığı çalışmada, materyal olarak gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) ile dere alabalığı (Salmo trutta fario) kullanılmıştır. Uygulama periyodu sonucunda kan biyokimyası, kan parametreleri ve bazı enzim aktivite değerleri incelenmiştir.Biyokimyasal parametreler ile ilgili sonuçlar muamele, tür ve muamele tür interaksiyonu şeklinde değerlendirilmiştir. Alanin Amino Transferaz (ALT), üre, sodyum, magnezyum, fosfor, kalsiyum ve toplam protein (TP) değerleri istatistik olarak önemsiz bulunmuştur. Glukoz ve potasyum değerlerine muamele, tür ve muamele x tür interaksiyonunun, kreatin, HDL, Laktat Dehidrogenaz (LDH) üzerine ise muamelenin etkisinin çok önemli olduğu belirlenmiştir (p0,05). Lökosit değerleri, muamele ve muamele tür interaksiyonundan çok önemli (p0,05).Enzim aktivite sonuçları dikkate alındığında Glukoz 6 fosfat dehidrogenaz (G6PD) ve 6 fosfo glukonat dehidrogenaz (6PGD) enzimi üzerine muamelenin etkisi önemli (p0,05) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, in which the effects of clove oil and phenoxyethanol in fish farming are examined, rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) and brown trout (Salmo trutta fario) are used as material. As a result of the treatment, blood biochemical hematology and enxyme activity values are studied.The results upon biochemical parameters are evaluated as treatment, species and treatment species interaction. Alanin Amino Transferase (ALT), urea, sodium, magnesium, phosphor, calcium and total protein (TP) values are found insignificant statistically. It is detected that treatment, species and treatment x type interaction have significant effect on glucose and potassium values and treatment has significant values on keratin, HDL, Lactate Dehydrogenase (LDH) (p0,05). Although leukocyte values are significantly (p0,05). While the effect of treatment is significant on Glutation Reductase (GR) enzyme activity, catalase enzyme is not effected by treatment, species and treatment species interaction.