Formulation and characterization of clove and thyme oil emulsions
Karanfil ve kekik yağları içeren emülsiyonların formülasyonu ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 659940
  2. Yazar: GÖKCEM TONYALI KARSLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL MECİT ÖZTOP, PROF. DR. SERPİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Esansiyel yağlar bitkilerin çiçek, kabuk, sap ve kök gibi çeşitli yerlerinden elde edilen doğal aromatik bileşiklerdir. Gösterdikleri antimikrobiyal, antioksidan ve tedavi edici özellikleri sebebiyle eski çağlardan beri tıp, kozmetik ve gıda alanlarında kullanılmışlardır. Özellikle son zamanlarda sentetik katkı maddelerine karşı yerleşen olumsuz düşünceler esansiyel yağların gıda endüstrisinde kullanımını oldukça arttırmıştır. Bu çalışmanın amacı kekik ve karanfil esansiyel yağlarıyla oluşturulmuş emülsiyonların gıda ürünlerinde doğal katkı maddesi olarak yer almasını sağlamaktır. Yağlar oldukça uçucu ve kokulu damlacıklar olduğundan çalışmada homojenize emülsiyonlar üretilmiştir. Böylelikle, esansiyel yağların fazla tüketimi azaltılmış ve uzun süre stabil yağ sistemleri elde edilmiştir. Emülsiyonlarda iç faz olarak esansiyel yağlar, dış faz olarak sürfektan ve saf su kullanılmıştır. Sürfektan olarak Tween 80 kullanılmıştır. Hacimce %2 ve %4 yağ içeren toplam 4 farklı formülasyona sahip emülsiyonlar mikroakışkanlaştırma yöntemiyle yüksek basınç altında homojenize edilmiştir. Emülsiyonların, parçacık boyutları, polidispersite indeksleri ve zeta potansiyel değerleri ölçülmüş, bunların stabilite üzerine etkilerine incelenmiştir. Emülsiyonların morfolojisi TEM ile analiz edilmiştir. Çokca antioksidan özellik gösterdiği bilinen bu yağlara ve emülsiyonlara antioksidan ve toplam fenolik madde testleri uygulanmış ve aralarında bir korelasyon olup olmadığına bakılmıştır. Ayrıca, Zamansal Alanda NMR Relaksometre kullanılarak T1 ve T2 relaksasyon zamanları ölçülmüştür. Karanfil yağı emülsiyonları ile daha küçük çaplı parçacıklara sahip emülsiyonlar elde edilmiştir. Sebebi karanfil ve sürfaktanın daha uyumlu olması olarak düşünülmüştür. Ancak kekik yağı emülsiyonları 3 ay boyunca dağılmadan durabilmişken, karanfil yağlı emülsiyonlarda homojenize edildikten kısa süre sonra bozulmalar başlamıştır. İnstabilite mekanizmasının esansiyal yağ içeren emülsiyonlarda oldukça yaygın olan Ostwald olgunlaşması olduğu düşünülmüştür. Stabilite sonuçları, polidispersite indekslerinin zamanla değişimi ile paralellik göstermiştir. Ancak zeta potansiyel değerlerinin stabilite ile bağına rastlanmamıştır. Yapılan antioksidan deneyleri sonucu karanfil yağının kekik yağından daha güçlü antioksidan ajanı olduğu görülmüştür. Ayrıca karanfil yağı emülsiyonlarının da kekik yağı emülsiyonlarına göre daha çok antioksidan maddeye sahip olduğu belirtilmiştir. Toplam fenolik madde miktarı antioksidan aktivite sonuçlarıyla pozitif korelasyon vermiştir. Özellikle karanfil yağında daha güçlü bir korelasyon tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Essential oils are natural aromatic compounds obtained from various parts of plants such as flowers, bark, stems, and roots. They have been used in medicine, cosmetics, and food science since ancient times due to their antimicrobial, antioxidant, and therapeutic properties. Especially in recent times, negative impressions about synthetic additives have increased the use of essential oils in the food industry. The aim of this study is to produce and characterize emulsions with thyme and clove essential oils as natural additives. Emulsification was important to have stable systems since essential oils are highly volatile and aromatic droplets. Through the emulsions, excessive consumption of essential oils was avoided, and long-term stable emulsion systems were obtained while aiming to have same effects. Emulsions were prepared by using essential oil as the dispersed phase and water-surfactant mixture as the continuous phase. As the surfactant, Tween 80 was used. In total, four emulsions were formulated with 2% and 4% of each essential oil by using microfluidization as the homogenization method. Droplet sizes, polydispersity index and zeta potential values of emulsions were measured, and their effects on stability were investigated. The morphology of the emulsions was analyzed by TEM. Antioxidant capacity and total phenolic content were determined on both pure essential oils and emulsions. In addition, TD-NMR analysis was conducted to measure the relaxation times of T1 and T2 of both pure oils and emulsions. As a result of droplet size measurements, emulsions with smaller droplet size were obtained with clove oil emulsions. The reason was thought to be the good interaction between clove oil and Tween 80. However, while thyme oil emulsions were stable for three months, de-stability started in clove oil emulsions soon after homogenization. The mechanism of instability was thought to be Ostwald ripening, which is quite common in emulsions containing essential oils. Stability results were parallel to the change of polydispersity index over time. However, no correlation was found between zeta potential and stability. Considering antioxidant experiments, clove oil was found to be a more powerful antioxidant than thyme oil. It has also been stated that clove oil emulsions have more antioxidant capacity than thyme oil emulsions. The total amount of phenolic content gave a positive correlation with the antioxidant capacity results. In particular, a stronger correlation was found with clove oil.