Enhancement of tribological properties of mineral oil by addition of sorbitan monostearate and zinc borate
Mineral yağlarinin tribolojik özelliklerinin sorbitan monostearat ve çinko borat katkisi ile geliştirilmesi
- Tez No: 266584
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM BALKÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Otomobil ve motor endüstrisindeki gelişmeler yüksek sıcaklık ve basınca dayanıklı kaydırıcılar gerektirmektedir. Kimya bilimindeki son gelişmeler inorganik parçacıkların tribolojide kaydırıcı katkısı olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Bor bazlı inorganik katkılar sürtünmeyi azaltıcı, aşınma önleyici gibi özelliklerinden dolayı çalışmaların odak noktasını oluşturmaktadırlar. Bu çalışmada çinko borat sentezi ve bu malzemenin triboloji alanında uygulanması araştırılmıştır. Çinko borat sadece çöktürme ile değil, aynı zamanda özel bir üretim yöntemi olan ters emülsiyon tekniği ile de üretilmiştir. Parçacıkların tanımlanması SEM, FTIR, TGA, DSC, EDX ile yapılmıştır. Kaydırıcılar bölümünde ise, sentezlenen parçacıkların mineral yağ içinde sürtünmeyi ve aşınmayı önleyici özellikler sağlayıp sağlamadığı araştırılmıştır. Yağın içine sentezlenen parçacıkların yanı sıra bu parçacıkların yüzeyini kaplayan ve yağ içinde daha homojen olarak dağılmasını sağlayan sorbitan monostearat da eklenmiştir. Kaydırıcıların sürtünme ve aşınma testleri dört top aşınma cihazında yapılmıştır. Kaydırıcılarda dispersiyon ajanı, farklı çinko borat türlerinin ve yüzey aktif madde derişiminin etkileri tribolojik özellikleri göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir. Sorbitan monostearat, sadece dispersiyon ajanı olarak değil aynı zamanda aşınma önleyici katkı olarak da kullanılabilineceğini kanıtlamıştır. En düşük aşınma iz çapı koordinasyon çöktürme yöntemi ile üretilen çinko boratı içeren kaydırıcıda gözlenmiştir. Bu katkının yüzey aktif madde ile saf yağda 1.402 mm olan aşınma iz çapını 0.550 mm'ye düşürdüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of modern automobile and engine industries requires lubricants that can withstand high temperatures and pressures. Recent advances made in the chemistry provide the use of inorganic particles as lubricant additives. Therefore inorganic boron-based additives have been the focus of much attention, as they posses a good combination of properties, such as wear resistance, friction-reducing ability. In this study, the state of art in the field of inorganic particle, zinc borate synthesis and its employment in tribology were investigated. The synthesis of zinc borate was achieved not just by precipitation, but also production methods such as inverse emulsions. The products were characterized by SEM, FTIR, TGA, DSC, EDX. In lubrication part, the friction reducing and antiwear ability of the particles as an additive in the mineral oil was focused. Sorbitan monostearate was used to cover the surfaces of inorganic particles in order to provide better dispersion of additives in the oil. Friction and wear behavior of the lubricants were measured by four-ball wear test machine. The effects of dispersing agent, zinc borate type as well as surfactant concentration on the tribological properties of the lubricants were investigated. Sorbitan monostearate not only outperformed as a dispersing agent of inorganic particles, but also it proved to be an efficient antiwear agent. The lowest wear scar diameter was obtained by the lubricant containing zinc borate synthesized via coordination precipitation method. The addition of this sample with the surfactant in the oil reduced the wear scar diameter from 1.402 mm to 0.550 mm.