Görüntü onarımında ters filtreleme ve wiener filtreleme yöntemleri
  1. Tez No: 3936
  2. Yazar: MAHRUK MAKSUDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜMTAZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bütün görüntü işleme sistemlerinde çeşitli bozucu etkenler rol oynamaktadır. Görüntü onarım veya görüntü iyileştirmeden amaç bozucu etkenler nedeniyle kalitesi bozulan görüntünün kalitesini artırmaktır. Örneğin havadan keşifte ve atmosferden çekilen geze gen fotoğraflarında atmosferik türbülans ve kamera ile cisim arasındaki göreli hareketten dolayı görüntülerin kalitesi azal maktadır. Tıp alanından bir örnekde radyografi ve tomografiler dir. Bunlar genelde alçak rezolüsyonlu ve alçak kontrastlı ol maktadırlar. Bu ve bunlar gibi durumlarda niteliği azalan görüntünün kali tesini artırmak gerekir. Bu çalışmada sayısal görüntü işleme ve görüntü onarım temel kavramları incelenmiştir.Onarım metodların- dan doğrusal cebirsel onarım ve iteratif olmayan yöntemlere da yanan ters ve wiener filtreler ağırlıklı olarak incelenmiştir. Fourier dönüşümüne dayanan algoritmalar kullanılarak onarım filt releri gerçekleştirilmesi Üzerinde durulmuştur. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY No imaging system will give images of perfect quality. In image restoration(or image enhancement) we aim to manipulate the image to improve its quality. For example, in aerial reconnaissance and in photographing the planets* through the atmosphere, the pictures are degraded by atmospheric turbulence and relative motion between the camera and the object. In the medical area, an example is radiographs which are usually of low resolution and low contrast. In these and many other similar cases, we would like to work on the degraded images to improve their quality. In Chapter I the images are characterized and image processing field has been described. In Chapter II some of more important matematical operations encountered in image processing are described, In Chapter III image formation and representation, sources and models of degradation, and preliminary concepts in digital image restoration have been discussed. In Chapter IV, the two techniques based on linear algebraic restoration methods and the non iterative restoration methods implemented by Fourier-computation which are inverse filters and Wiener filters are studied. The results have been presented and discussed in Chapter V. Proposals for later works have been put forwards, as well. VI