Spectrum sensing techniques for cognitive radio systems with multiple antennas
Çoklu antenli bilişsel radyo sistemleri için spektrum sezinleme teknikleri
  1. Tez No: 266591
  2. Yazar: REFİK FATİH ÜSTOK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Buçalıs¸manın amacı, spektrumun kullanım verimliliğini arttırmak amacıyla yeniortayaçıkan bilişsel radyo sistemlerinde spektrum sezinleme üzerine odaklanmaktır.Spektrum verimliliğinin arttırılması, hızla artan kablosuz kullanıcı sayısı ile sadece sesodaklı sistemlerden multimedya sistemlerine dönüş ümünün doğal bir sonucu olarakacil bir ihtiyac¸ olarak karşımızaçıkmaktadır. Frekans spektrumunun durağan tahsisigünümüzün kablosuz teknolojilerinin ihtiyaçlarını karşılamamaktadır bu nedenle kablosuzağlar için spektrumunun dinamik kullanımı gereklidir. Bilişsel radyo,çevrelerinialgılayabilmeleri ve parametrelerini buna göre değiştirebilmeleri nedeniyle dinamikfrekans kullanımlı sistemler için umut verici aday sistemler olarak görülmektedir. Bilişselradyo spektrumu sezinleyebilir, boş bantları algılayabilir ve ikincil kullanıcılar bu kullanılmayanboş bantlara birinci kullanıcıya girişim yapmayacak şekilde yerleştirilebilirler.Bilişsel radyo tabanlı sistemler için literatürde birçok spektrum sezinleme yöntemiönerilmektedir. Bu tezde tekli veçoklu antenli bilişsel radyo sistemleri için enerjialgılama ve döngüsel-durağan öznitelik algılama tekniklerine dayanan spektrum sezinlemesistemleri kablosuz iletişim kanallarında detaylı bir şekilde incelenmiş, karşılaştırmaperformans sonuçları çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to focus on spectrum sensing in cognitive radio which isa recently introduced technology in order to increase the spectrum efficiency. Increasingefficiency of the spectrum usage is an urgent need as an intrinsic result of the rapidlyincreasing number of wireless users and also the conversion of voice oriented applicationsto multimedia applications. Static allocation of the frequency spectrum does not meet theneeds of current wireless technology that is why dynamic spectrum usage is required forwireless networks. Cognitive radio is considered as a promising candidate to be employedin such systems as they are aware of their operating environments and can adjust theirparameters. Cognitive radio can sense the spectrum and detect the idle frequency bands,thus secondary users can be allocated in those bands when primary users do not use thosein order to avoid any interference to primary user by secondary user. There are severalspectrum sensing techniques proposed in literature for cognitive radio based systems. Inthis thesis, energy detection and cyclostationary feature detection based spectrum sensingsystems for cognitive radios with and without multiple antenna are examined in detail andcomparative performance results are obtained in wireless communication channels.