Preparation and characterization of silk fibroin based materials loaded with natural compounds
Doğal bileşiklerle yüklü ipek fibroin esaslı malzemelerin hazırlanması ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 266590
  2. Yazar: MERVE ŞAMLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN KOREL, DOÇ. DR. OĞUZ BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, inklüzyon kompleksleşmesi yoluyla rutinin çözünürlüğünün artırılması hedeflenmiştir. İpek fibroin lifi taşıyıcı malzeme olarak seçilmiştir. İlk olarak rutin-siklodekstrin inklüzyon kompleksleri birlikte çöktürme yöntemi ile hazırlanmıştır. Elde edilen kompleks bileşiğin kararlılık sabiti 262 1/M olarak hesaplanmıştır. Beta siklodekstrin ile kompleksleşmesi yolu ile rutinin sudaki çözünürlüğü artırılmıştır.Ayrıca sıcaklığın rutinin (serbest ya da kompleksleşmiş formunun) çözünürlüğü üzerindeki etkisi incelenmiş ve bileşiklerin çözünürlük enerjileri hesaplanmıştır. Siklodekstrin komplekslerinin karakterizasyonu, UV-görünür spektroskopisi, X-Ray kristallografisi, diferansiyel taramalı kalorimetri, fourier transform infrared spektroskopisi, taramalı elektron mikroskobu yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Karakterizasyon deneylerinin sonuçları,önceki literatür çalışmaları ile uyumlu bir biçimde, kompleks oluşumunu doğrular niteliktedir. Salım deneyleri öncesinde serbest rutin,fiziksel karışımı ve inklüzyon kompleksinin fizyolojik koşullarda çözünme profili incelenmiştir, sonuçlar siklodekstrinin çözünürlük hızı ve miktarını artırdığını göstermektedir. İpek bazlı filmler hazırlanarak doğal bileşiklerin taşınımı sağlanmıştır. Flavonoidlerin ve komplekslerinin ipek filmlerine yüklenmesi sonrasında, 37 ? C'de nötral pH koşullarında 24 saat boyunca salımı gözlenmiştir. Rutinin ? bulunduğu formdan bağımsız olarak, serbest ya da kompleksleşmiş ? ipek filmlerinin içinden ilk iki saat içinde büyük bir kısmının salındığı (ani salım) ve geri kalanın 24 saat içinde yavaşça salındığı gözlemlenmiştir. Elektron mikroskobu analizleri filmlerin yoğun ve homojen bir morfolojide olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, ipek fibroin filmleri içine doğal bileşikleri yüklemek ve sonrasında fizyolojik koşullarda salımını modifiye edebilmek için uygun bir malzemedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to increase solubility of flavonoids via inclusion complexation. Silk was also selected as carrier material. Firstly we have prepared cyclodextrin inclusion complexes with rutin via co-precipitation method. Stability constant of Beta-cyclodextrin complex was calculated as 262 1/M. Aqueous solubility of rutin was increased with inclusion complex of Beta-Cyclodextrin. Effect of temperature on aqueous solubility of free rutin, and its complex were studied. Also solubility energies are calculated. Characterization of cyclodextrin complexes were conducted with the help of UV-visible spectroscopy, X-Ray Diffractometry, Differential Scanning Calorimetry, Thermal Gravimetric Analysis, Fourier Transform Infrared spectroscopy and Scanning Electron Microscobe techniques. Characterization results supported formation of inclusion complexes which were compatible with the previous literature studies. Before release tests, dissolution profile of rutin, physical mixture and inclusion complex was observed at 37 ? C and in PBS; results show that addition of cyclodextrin has an increasing effect on solubility rate and amount. Then silk fibroin based films were prepared and used as carriers for natural compounds. After loading flavonoids and complexes into silk fibroin based films, release tests were done at 37 ? C in neutral pH conditions for 24 hours. Most of the Rutin ?independent from the form, whether free or complexed- released from Silk Fibroin films within the first 2 hours (burst release occurs) and the rest of it released slowly within 24 hours. Electron microscobe analyses showed that films have a homogenous and dense morphology. Consequently, silk fibroin is useful to load natural compounds into silk fibroin films in order to modify their release period within physiological conditions.