Genetic mapping and characterization of eggplant for glycoalkaloid content
Patlıcanda glikoalkaloid içeriğinin karakterizasyonu ve genetik haritalama
  1. Tez No: 266592
  2. Yazar: NERGİZ GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ DOĞANLAR, YRD. DOÇ. DR. RİTCHİE EANES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Patlıcan dahil çoğu bitki böceklere, patojenlere ve hayvanlara karşı toksinleri üretir. Bu toxinlerin en geniş sınıfı alkaloidlerdir. Genellikle bitkiler alkaloidleri glikoalkaloid olarak adlandırılan glikosidik formda üretirler. Glikoalkaloidlerin insan sağlığı üzerinde toksik etkileri vardır. Örneğin; hücre membranını parçaladıklarından dolayı gastrointestinal bölge ve diğer organlarda hasara yol açar. Glikoalkaloidler sadece toksik değildirler, yararlı etkileri de vardır. Örneğin kolesterol seviyesini düşürürler ve antikanser aktiviteleri vardır. Ayrıca steroidal ilaçların öncüsü olarak kullanılırlar. Bu nedenle glikoalkaloid izolasyonu ve glikoalkaloid içeriğinin belirlenmesi önem taşır.Bu amaçla kolon kromatografisi gerçekleştirilmiş ve solamargine ve solasonine elde edilmiştir. Solanum Lineanum türünden toplamda 122, 8 mg solamargine, solasonine, solamargine ve solasonine karışımı elde edilmiştir. 1H NMR ve kütle spektroskopisi ile doğruluğu kontrol edilmiştir. Glikoalkaloid içeriğinin belirlenmesi için mobil faz, pH, sıcaklık, akış hızı ve kolon tipi gibi çeşitli parametreler değiştirilerek HPLC metodu geliştirilmiştir. Fosfat tamponu kullanmadan RP kolon kullanılarak glikoalkaloidlerin ayrımının yeterli olmadığı bulunmuştur. Buna karşılık karbohidrat kolonda glikoalkaloidlerin ayrımı daha iyidir, fakat bu tip kolonlar stabil değildir.Ayrıca CAPs metodu ve COSII işaretleyicileri kullanılarak bağlantı haritası oluşturulmuştur.385 COS II işaretleyicisi ve 221 SSR işaretleyicisi kontrol edilmiş ve 38 tane COS II, 28 tane SSR işaretleyicisi polimorfik bulunmuş; bunlardan 52 tanesi haritalanmıştır.
Özet (Çeviri)
Most plants including eggplant, produce toxins against insects, pathogens and animals. The biggest class of these toxins is alkaloids. Generally plants produce alkaloids in a glycosidic form which are called glycoalkaloids. Glycoalkaloids have toxic effects on human health. For example, as a result of disrupting the cell membrane, the gastrointestinal track and other organs are damaged. Glycoalkaloids are not only toxic to human health but also they have beneficial effects. For example, they decrease cholesterol level, and have anticancer activity. And also they are used as a precursor for steroidal drugs. Therefore, isolation and determination of glycoalkaloids content is important.For this aim, column chromatography was performed and solamargine and solasonine were obtained. Totally 122,8 mg solamargine, solasonine and solamargine and solasonine mix from Solanum linnaeanum were obtained. Their identities were confirmed via 1H NMR and mass spectroscopy. For determination of glycoalkaloid content HPLC method was developed via changing different parameters such as mobile phase, pH, temperature, flow rate and column type. It was found that separation of glycoalkaloids by using RP column without phosphate buffer was not sufficient. On the other hand, separation of glycoalkaloids by using carbohydrate column was better but this type of column is not stable.Furthermore, linkage mapping was performed by using CAPs and SSR methods; and 385 COSII markers and 221 SSR markers were tested. Of the tested markers, 38 of the COS II markers and 28 of the SSR markers were found to be polymorphic. A total of 52 of these markers were mapped.