A reading of the late 19th-century Istanbul public life and space through the tanzimat novels
On dokuzuncu yüzyıl İstanbul?unda kamusal yaşam ve mekanlarının tanzimat romanları üzerinden okunması
  1. Tez No: 266599
  2. Yazar: AYŞE NUR ŞENEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELA ÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Osmanlı İmparatorluğu'nda 18. yüzyıldan itibaren başlayan modernizasyon çalışmaları, 19. yüzyılda Tanzimat Fermanı (1839) ile hız kazanmıştı. Tanzimat Fermanı devlet işlerini, fiziksel çevre ve sosyal hakları düzenlemeye yönelik bir fermandı. Bütün bu düzenlemelerin merkezi olan başkent İstanbul'da fiziksel ve sosyal çevre 19. yüzyılda hızla değişmişti. Dolayısıyla bu dönüşümlerin etkileri günlük hayatta, özellikle kamusal alanlarda görülmeye başlamıştı.Bu çalışmanın amacı İstanbul'un 19. yüzyıldaki değişen fiziksel çevresinin, özellikle kamusal mekânlarının ve bu mekânlardaki mekânsal pratiklerin nasıl algılanıp değerlendirildiğini Tanzimat romanları aracılığı ile incelemektir. Bunun için 21 roman seçilmiş ve bu seçki aracılığı ile yazarların dönemlerinin başlıca gözlemcileri olarak İstanbul'un fiziksel ve sosyal topografyasını eserlerine nasıl yansıttıkları incelenmiştir. Özellikle, sosyal sınıf ve cinsiyet farkının kamusal alan pratikleri bağlamında romanlarda nasıl ele alındığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The modernization attempts in the Ottoman Empire began in the 18th century and accelerated in the 19th century with the Tanzimat Charter (1839). This charter was for regulating the governmental issues, the physical environment, and the social rights of the society. The center of these regulations was the capital city, Istanbul. So, the physical and social landscape of the city began to change rapidly in the 19th century. Hence, the impacts of these transformations began to be observed in daily life, especially in public spaces.The transformations in the physical environment include construction of new building types and activity spaces as well as the transformation of old areas for new uses. This thesis focuses on the public side of these transformations and attempt to understand how these spaces were perceived through the analysis of twenty-one contemporary novels, which have been acknowledged within the genre of Tanzimat Novels by the literary critics.The objective is to analyze the relation between the public spaces of Istanbul and the spatial practices that are depicted in these novels. Significantly, the thesis attempts to explore how social class and gender differences are portrayed in the narrative discourse.