Exploring critical success factors for partnering in architectural design process
Mimari tasarım sürecinde ortaklık için kritik başarı faktörlerinin araştırılması
  1. Tez No: 266598
  2. Yazar: PINAR KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. MURAT GÜNAYDIN, YRD. DOÇ. S. ZEYNEP DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ortaklık kavramı inşaat firmalarında yaygındır ve başarı, etkili ortaklık yaklaşımı ile artar. Bu tezin amacı, ortaklık kavramının kritik başarı faktörlerini analiz ederek, mimari ofislerin proje tasarım sürecindeki başarısının en etkili faktörlerini belirlemektir. Bu amaçla, İzmir'de serbest çalışan 104 mimara bir anket çalışması uygulanmış, toplanan veriler faktör analizi ve çoklu regresyon analizi yöntemleriyle incelenmiştir. Faktör analizi aracılığıyla ortaklığın 7 kritik başarı faktörü ortaya çıkartılmıştır. Bunlar; (1) ortak amaçlara doğru etkili iletişimin kurulması, (2) etkili koordinasyona isteklilik, (3) sorumlulukların açıkça tanımlanması ile ortak hedeflere katılım, (4) değer katmayan faaliyetleri azaltmaya isteklilik, (5) uzun vadeli ilişkilere odaklanarak kazan-kazan tavrına adanmışlık, (6) ortak güven ve (7) üst yönetimin desteğidir. Ortaklığın başarısında en etkili faktörleri ortaya çıkarmak için çoklu regresyon analizi yöntem olarak uygulanmıştır. Regresyon analizinin sonuçları, mimarların, ortaklık başarısına öncülük eden en etkili faktörleri sırasıyla; (1) etkili koordinasyona isteklilik (2) değer katmayan faaliyetleri azaltmaya isteklilik ve (3) uzun vadeli ilişkilere odaklanarak kazan-kazan tavrına adanmışlık olarak sıraladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Partnering is common to construction companies and success increases by effective partnering. Objective of this thesis is to analyze the critical success factors of partnering and to determine the most important critical success factors of partnering particular to architectural design offices in İzmir. For this purpose, a questionnaire survey is conducted for 104 practicing architects in İzmir. The collected data are analyzed with factor analysis and multiple regression methods. By factor analysis, 7 critical success factors of partnering are determined for the architectural design process. These are; (1) establishment of efficient communication towards mutual goals, (2) willingness to effective coordination, (3) commitment to mutual objectives by clear definition of responsibilities, (4) willingness to eliminate non-value added activities, (5) commitment to win-win attitude by focusing on long-term relationship, (6) mutual trust and (7) support from top management. Multiple regression analysis is conducted to identify the most important critical success factors for partnering success of the architectural design process. The results of the regression analyses suggest that architects state the most important critical success factors leading to partnering success to be respectively as follows: (1) willingness to effective coordination, (2) willingness to eliminate non-value added activities and (3) commitment to win-to-win attitude.