The interaction of reinforced concrete skeleton systems and architectural form subjected to earthquake effects
Deprem etkilerine maruz kalan betonarme iskelet sistemlerin ve mimari formun etkileşimi
- Tez No: 266600
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORAY KORKMAZ, YRD. DOÇ. DR. MİZAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Mimari form ve strüktürel konfigurasyonun etkileşimi Türkiye'deki betonarme binaların kötü deprem davranışı nedeniyle inşaat sektöründe ciddi bir sorun haline gelmiştir. Bu nedenle binaların deprem davranışları üzerinde belirleyici bir role sahiptir.Bu çalışma Türkiye'de inşaat sektöründe yaygın olarak inşa edilen betonarme iskelet sistemler üzerine odaklanmıştır. Plan düzlemindeki ve düşey doğrultudaki yapı düzensizlikleri 2007 Türk Deprem Yönetmeliğine dayandırılarak detaylı bir biçimde incelenmiştir. Plan düzlemindeki her yapı düzensizliği baz alınarak dört ana örnek çalışma oluşturulmuştur. Bu örnek çalışmalar 29 ana parametrik model ve alt modelleri ile beraber toplam 265 modelden oluşmaktadır. Modeller simetrik veya asimetrik plan geometrisi ve düzenli veya düzensiz rijitlik dağılımına sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Tüm modeller, IdeCAD Statik 6.0055 yapı analiz programı ile analiz edilmiştir. Binaların, kat sayısı, aks sayısı, taşıyıcı elemanların konfigurasyonu, döşeme açıklıkları, plan ve düşey doğrultudaki çıkma durumlarına göre deprem davranışları incelenmiştir.Yapı düzensizlikleri için yapılan analizlerin sonucunda birçok bulgu elde edilmiş ve değerlendirilmiştir. En dikkat çekici sonuç, plan geometrisi ve rijitlik dağılımı bakımından tamamen simetrik binalarda dahi, yanlış taşıyıcı sistem seçiminden dolayı yapı düzensizlikleri görülebilmektedir. Ayrıca rijitlik dağılımındaki simetrinin, plan geometrisindeki simetriden daha önemli olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The interaction of architectural form and structural configuration has become a serious issue in the building industry because of the poor seismic performance of reinforced concrete buildings in Turkey. Therefore, it has a determinative role on earthquake behaviour of buildings.The study focuses on R/C skeleton systems which are commonly constructed in building industry of Turkey. In this study, structural irregularities in plan and vertical direction have been investigated in detail based on Turkish Earthquake Code, 2007. Four main cases are generated based on each structural irregularity in plan. These cases consist of 29 main parametric models and totally 265 models with sub models. They are designed as to have symmetrical or asymmetrical plan geometry and regular or irregular rigidity distribution. All models are analyzed by using the structural analyzing software, IdeCAD Static 6.0055. The changes in the earthquake behaviour of buildings were examined according to the number of stories, number of axes, configuration of structural elements, floor openings, projections in plan and vertical direction.Many findings are obtained and assessed as a result of the analysis for each structural irregularity. The most remarkable result shows that structural irregularities can be observed in completely symmetric buildings in terms of plan geometry and rigidity distribution due to the inaccurate structural system selection. Moreover, it has emerged that symmetry in the rigidity distribution is more important than the symmetry in the plan geometry.