Seismic behavior of steel I-beams reinforced with glass fiber reinforced polymer: An experimental study
Polimerle güçlendirilmiş cam elyaf ile desteklenmiş çelik I-kirişlerinin sismik davranışı: Deneysel çalışma
  1. Tez No: 266602
  2. Yazar: DORUK YORMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ ÖZGÜR EĞİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
1994 Northridge depremi sonrası tasarım yönetmelikleri dayanım kaybı ve stabilite azalması olmaksızın süneklik düzeyi normal ve yüksek çerçeveler için sırasıyla 0.02 ve 0.04 radyan göreli kat ötelemesi sağlayabilme şartını koşmaktadır. Ancak, plastik mafsal bölgesinde oluşan yerel burkulmalar yapısal sistemin süneklik ve stabilitesi açısından sorun teşkil etmektedir. Bu nedenle araştırma programında, çeliğe kıyasla onda biri kadar elastisite modülüne sahip polimerle güçlendirilmiş cam elyaf (PGCE) malzemeler kullanarak bu plastik kararsızlıkların azaltılması amaçlanmıştır. Öte yandan, PGCE ile çelik arasında olan bu elastisite modülü farklılığı plastik mafsal oluşumundaki yerel burkulmaların önlenmesi uygulamalarında önemli bir değer oluşturmaktadır. Bu tez, PGCE ile desteklenmiş çelik I-kirişlerinin sismik davranışı araştırmasının deneysel kısmını oluşturmaktadır. Bu deneysel çalışmada, dört adet kaynaklı kemer takviyeli HE400AA kirişi ve üç adet de takviyesiz HE500AA kirişi test edilmiştir. Deneysel çalışmanın sonuçlarına göre, çelik ve PGCE arasındaki yapışma, 0.04 radyanlık dönmeden çok daha az olan dönmelerde çözülmüş olacağından 0.04 radyanlık dönmede birleşimlerin eğilme direncini arttırmak için PGCE güçlendirmesine güvenmek mümkün değildir. Ancak, eğer alt başlığa kaynaklanmış kemerli takviye iyileştirmesi yapının sismik performansını orta derecede arttırmak amacıyla uygulanmışsa, PGCE takviyesi birleşimlerin süneklik düzeyi normal çerçeveler için gerekli olan 0.02 radyanlık dönme değerlerine herhangi bir yerel burkulma gerçekleşmeden ulaşabilmelerine yardımcı olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Design guidelines, which are put into effect in the aftermath of the 1994 Northridge earthquake, require intermediate and special moment frames (IMF and SMF) be capable of maintaining 0.02 and 0.04 radians interstory drift, respectively without significant strength degradation and development of instability. However, local buckles in the plastic hinge region are major hindrances for the ductility capability and stability of the structural system. Thus, the research program aims to mitigate such inelastic instabilities by using glass fiber reinforced polymer (GFRP), which possesses elastic modulus roughly one order of magnitude less than that of steel. On the other hand, this elastic modulus discrepancy between GFRP and steel can be useful for stabilizing local buckles by means of the bracing effect of GFRP during plastic hinge formations. This thesis describes large-scale experimental study of the research program that investigates the seismic behavior of steel I-beams reinforced with GFRP. In this experimental study, four HE400AA beams with welded haunch (WH) modification and three HE500AA beams with no modification were tested under cyclic loading. The results of experimental study indicate that it does not seem possible to rely on GFRP reinforcement to increase the flexural resistance of connections at a rotation of 0.04 radians because the adhesive layer between steel and GFRP fails in rotations much lower than 0.04 radians. However, the seismic performance of the structure can be moderately improved with the bottom flange WH and GFRP reinforcement in order to maintain rotations without local buckles in accordance with the rotation demand of IMFs, which is 0.02 radians.