Strongly t-noncosingular modules
Güçlü t-eş tekil olmayan modüller
- Tez No: 266603
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN BÜYÜKAŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu tez esas olarak modüllerde T-eş tekil olmama problemi ile ilgilidir. DeryaKeskin Tütüncü ve Rachid Tribak T-eş tekil olmayan modülleri tanımladılar ve bazıözelliklerini verdiler. Bir M modülü ve M den N ye sıfırdan farklı her f homomorfizması için, f nin görüntüsü N de küçük alt modül değilse bu M modülüne N modülüne göre T-eş tekil olmayan modül denir. Biz de bu çalışmadan esinlenerek bir anlamda T-eş tekil olmayan modüllerin özel bir durumu olarak güçlü T-eş tekil olmayan modülleri tanımlıyoruz. Bir M modülünün başka bir N modülüne göre güçlü T-eş tekil olmayan modül olmasını şöyle tanımlıyoruz: M den N ye sıfırdan farklı her f homomorfizması için, f nin görüntüsünün N modülünün radikalinin içinde kapsanmamasıdır. Açıkça eğer bir modül güçlü T-eş tekil olmayan modül ise T-eş tekil olmayan modüldür, ancak bu durumun tersi genel olarak doğru değildir. Bir T-eş tekil olmayan modülün ne zaman güçlü T-eş tekil olmayan modül olacağı durumunu saptamak için bilinen modül örneklerinin yanı sıra özel halka yapılarını da göz önünde tutarak gerekli ve yeterli koşullar veriyoruz.
Özet (Çeviri)
This thesis is mainly concerned with the T-noncosingularity issue of a module. Derya Keskin Tütüncü and Rachis Tribak introduced the T-noncosingular modules and gave some properties of these modules. A module M is said to be T-noncosingular relative to N if, for every nonzero homomorpsihsm from M to N, the image of f is not small in N. Inspired by this study, we define a new kind of module, as a particular case of T-noncosingular modules, and call it strongly T-noncosingular modules. We define M to be strongly T-noncosingular relative to N if, for every nonzero homomorphism f from M to N, the image of f is not contained in the radical of N. Obviously, if a module is strongly T-noncosingular, then it is also T-noncosingular, but the converse is, in general, not true. In an attempt to identify the situation when a T-noncosingular module is strongly T-noncosingular, we give necessary and sufficient conditions in terms of the specific ring structures as well as well-known module types.