Characterization of pigments used in the execution of wall paintings in Kadıkalesi
Kadıkalesi'nde bulunan duvar resimleri uygulamalarında kullanılan boyaların karakterizasyonu
- Tez No: 266601
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BÖKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimari Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tarih öncesi çağlardan beri insanların ve toplumların varlıklarının, kimliklerinin, kültürlerinin, yaşam biçimlerinin önemli sembollerinden biri olan duvar resimlerinin yapım tekniklerinin, kullanılan malzemelerin ve bozulma sorunlarının bilinmesi onların korunması açısından önemlidir. Bu çalışmada Kuşadası, Kadıkalesi (Anaia) arkeolojik alanında ortaya çıkarılmakta olan Bizans kilisesinde bulunan duvar resimlerinin yapımında kullanılan bağlayıcı malzeme ve boyaların mineralojik ve kimyasal kompozisyonları, resimlerin bulunduğu sıva tabakalarının temel fiziksel özellikleri, ham madde oranları, mineralojik ve kimyasal kompozisyonları incelenmiştir. Analizlerde X ışınları kırınım cihazı (XRD), SEM taramalı elektron mikroskobu (SEM-EDS), polarize mikroskop, Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FT-IR) ve termogravimetrik (TGA) analiz cihazı kullanılmıştır.Çalışma sonucunda, resimlerin kireç-secco tekniği kullanılarak yapıldığı belirlenmiştir. Bu teknikte pigmentler genellikle dolomitik kireç ile karıştırıldıktan sonra kurumuş ince sıva yüzeyine uygulanmıştır. Kırmızı, sarı ve mor pigmentlerde temel olarak demir oksitler, yeşil, mavi ve lacivert boyalarda ise celadonit, lazurit ve glokofan gibi pigmentler kullanılmıştır. İnce sıva tabakaları sadece kireç bağlayıcı kullanılarak yapılmıştır. Duvar resimlerinin uygulandığı ince sıva tabakalarının yoğunluğu yaklaşık 1.20 gr/cm³ dir, gözenekliliği ise yaklaşık % 40dır.
Özet (Çeviri)
Since prehistoric times wall paintings have been remarkable symbols of existences, identities, cultures and life-styles of human beings and societies and considerable integral parts of art and architecture. In this context, determination of painting techniques and materials employed and deterioration problems of the wall paintings, as of being part of built cultural heritage, have been crucial in terms of conservation. In this study, wall paintings existing in the Byzantine church-monastery edifice which have been uncovered in Kadıkalesi (Anaia) archaeological site were investigated for the purpose of identification of the original materials and painting technique. Mineralogical, chemical and micro-structural characteristic of the pigments and binding mediums employed in the fabrication of paintings; and basic physical properties, raw material compositions, mineralogical, chemical and micro-structural features of surface renderings underlying the painting layers were established. In the analyses, X-Ray diffraction (XRD), scanning electron microscope (SEM) equipped with energy dispersive X-ray spectroscopy (EDS), optical microscope, Fourier transform infra-red (FT-IR) spectroscopy and thermo-gravimetric analyzer (TGA) were used.On the basis of analyses results, it was determined that lime-secco technique was used in the fabrication of the investigated wall painting fragments; pigments were applied after mixed with lime (generally dolomitic lime) as binder on the surface of dry fine plaster. The density and porosity values of the fine plasters which paintings were executed are 1.20 g/cm3 and 40 % by volume respectively. The fine plasters were constructed with pure lime with small amount of soil material. Iron oxide-based pigments in red, yellow and purple paintings and aluminosilicate-based pigments; such as celadonite, glauconite in green paintings, lazurite and glaucophane in blue and dark blue paintings were employed.