Random vibration of a road vehicle
Bir yol taşıtının rastgele titreşimi
- Tez No: 266607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT YARDIMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, bir yol taşıtının dört değişik modelini gözönüne alarak, rastgele titreşim karekteristikleri Mathematica kullanılarak araştırılmıştır. Bir yol taşıtı çeyrek araba, yarım araba ve bisiklet modelleri ile temsil edilmişlerdir. İlk adımda her model için doğal frekanslar bulunmuştur. Daha sonra, harmonik ve rastgele mesnet zorlamalarına karşı modellerin cevapları belirlenmiştir. Mathematica'da gelişritilen programlar, kaynaklarda mevcut olan doğal frekans ve titreşim biçimi sonuçları kullanılarak doğrulanmıştır. Modellemedeki yaklaşımların, doğal frekanslara, harmonik ve rastgele mesnet zorlamalarına karşı oluşan cevaplara etkileri elde edilmiştir. Sonuçlar grafikler ve fonksiyonlar halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, considering four different car models, random vibration characteristics of a road vehicle are investigated by using Mathematica. A road vehicle is modeled as quarter car, half car, and bicycle car. Natural frequencies of each model are found in first step. Then, responses to harmonic and random base excitation for each models are determined. The accuracy of the developed programs for different car models in Mathematica is evaluated by comparing the natural frequencies available in the literature. The effects of modeling approach on natural frequencies and response to harmonic and random base excitation are obtained. The results are presented in graphical and functional forms.