Impacts of frequent itemset hiding algorithms on privacy preserving data mining
Sık kümeleri gizleme algoritmalarının gizliliği koruyan veri madenciliği üzerine etkileri
  1. Tez No: 266606
  2. Yazar: BARIŞ YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN ERGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Son yıllarda bilgisayar yeteneklerinin önlenemez büyümesi ve büyük miktarda verinin toplanması, veri madenciliğini gözde bir analiz aracı yapmıştır. Birliktelik kuralları (sık kümeler), sınıflandırma ve kümeleme veri madenciliğinin temel yöntemleridir. Bu tezin ilk çalışması aday küme üretmeyen iki algoritma Matrix Apriori ve FP-Growth sık küme bulma algoritmalarının uygulanması ve değerlendirilmesidir. Bu iki algoritmanın karşılaştırılması hızlı matris veri yapısıyla Matrix Apriori'nin daha yüksek başarıma sahip olduğunu açığa çıkarmıştır.Veri madenciliğinin artan gücünün ortaya çıkardığı sorunlardan bir tanesi kişilerin ve şirketlerin gizliliğini ihlal etmeden saklı örüntülerin bulunmasıdır. Bu tezin ikinci bölümünde gözde veri madenciliği tekniklerinden biri olan sık kümelerin bulunması için gizliği koruyan bir yaklaşım önerilmiştir. İkinci olarak, Matrix Apriori algoritması üzerinde değişlik yapılmış ve sık küme gizleme çerçevesi geliştirilmiştir. Dört sık küme gizleme algoritması önerilmiştir, öyle ki: i) bütün sürümler ön madencilik olmadan çalışmakta ve sık kümelerin önceden bulunmasının neden olduğu gizlilik açığı önlenmektedir, ii) ön madencilik gerekmediğinden verimlilik artmıştır, iii) destek değerleri gizleme sürecinde bulunmaktadır ve sonunda temizlenmiş veri kümesi ve bu veri kümesinin sık kümeleri çıktı olarak verilmektedir yani sonradan madenciliğe gerek yoktur, iv) sezgiseller işlem uzunluğundansa örüntü uzunluğunu kullanarak daha değerli veri üzerinde bozma yapma olasılığını elemektedir.
Özet (Çeviri)
The invincible growing of computer capabilities and collection of large amounts of data in recent years, make data mining a popular analysis tool. Association rules (frequent itemsets), classification and clustering are main methods used in data mining research. The first part of this thesis is implementation and comparison of two frequent itemset mining algorithms that work without candidate itemset generation: Matrix Apriori and FP-Growth. Comparison of these algorithms revealed that Matrix Apriori has higher performance with its faster data structureOne of the great challenges of data mining is finding hidden patterns without violating data owners? privacy. Privacy preserving data mining came into prominence as a solution. In the second study of the thesis, Matrix Apriori algorithm is modified and a frequent itemset hiding framework is developed. Four frequent itemset hiding algorithms are proposed such that: i) all versions work without pre-mining so privacy breech caused by the knowledge obtained by finding frequent itemsets is prevented in advance, ii) efficiency is increased since no pre-mining is required, iii) supports are found during hiding process and at the end sanitized dataset and frequent itemsets of this dataset are given as outputs so no post-mining is required, iv) the heuristics use pattern lengths rather than transaction lengths eliminating the possibility of distorting more valuable data.