Molecular mechanisms of boron toxicity and identification of boron metabolism genes
Bor toksisitesinin moleküler mekanizmaları ve bor metabolizması genlerinin tanımlanması
  1. Tez No: 266610
  2. Yazar: İREM ULUIŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bor bitkiler için esansiyel bir mikrobesin olmasının yanında hayvanlar için de yararlı ya da gerekli olabilmektedir. Bugüne kadarki çalışmalar bor metabolizması ile ilgili çok az geni ortaya çıkarmıştır ve borun hücre içerisine nasıl taşındığı ve hücresel metabolizmada nasıl kullanıldığı hala bilinmemektedir. Bu çalışmada bor metabolizmasında rol oynayan genlerin bulunması amacıyla maya haploid delesyon mutantlarından oluşan bir set taranmış ve 6 mutant bor dirençli ve 21 mutant da bora karşı duyarlı bulunmuştur. Bor muamelesi ATR1 ifadelenmesini ve GCN4'e bağlı olarak genel amino asit kontrol mekanizması tarafından düzenlenen çoğu genin ifadelenmesini aktive etmiştir. Polizom analizleri ve 35-S metiyonin işaretlemesi denemeleri borun protein sentezini inhibe ettiğini göstermektedir. Protein sentezinin inhibisyonu aynı zamanda, eIF2? translasyon faktörünün bor ile muamele edilmiş hücrelerde fosfatlanmasıyla doğrulanmıştır ve eIF2?'nın fosforilasyonunun Gcn2 kinazının yüksüz tRNA bağlanma bölgesi ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Sonuç olarak, bor metabolizması ile alakalı pek çok gen ve yolak aydınlatılmıştır ve bor toksisitesi ile translasyonel kontrol arasında bir bağ olabileceği öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Boron is an essential micronutrient for plants and it is either necessary or beneficial for animals. Studies identified only few genes related to boron metabolism thus far and details of how boron is imported into cells and used in cell metabolism are largely unknown. In this study, in order to identify genes that play role in boron metabolism, the entire set of yeast haploid deletion mutants was screened and 6 boron resistant and 21 boron sensitive mutants were identified. Boron treatment activated the expression of ATR1 and many genes that are regulated by genereal amino acid control in a GCN4 dependent manner. Polysome analyses and 35-S methionine labelling assays suggested that boron inhibits protein synthesis. Inhibition of protein synthesis was also confirmed by the phosphorylation of translation factor eIF2? in boron treated cells, and phosphorylation of eIF2? was totally dependent on the uncharged tRNA binding domain of Gcn2 kinase. Overall, our results revealed many genes and pathways related to boron stress response and suggest a possible link between boron toxicity and translational control.