QTL analysis for fruit traits in Solanum pimpinellifolium inbred backcross lines
Solanum pimpinellifolium saf döl gerimelez hatlarında meyve karakterleri için kantitatif karakter lokus analizleri
- Tez No: 266611
- Danışmanlar: PROF. DR. ANNE FRARY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Genetik, Biochemistry, Biology, Genetics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Domates ekonomik açıdan ve besin kaynağı olarak insanlar için önemli bir tarımsal üründür. Domates, likopen, fenolik, vitamin E, C ve ß-karoten gibi antioksidantları yüksek miktarda içerir. Bu kalıtsal özellikler insan sağlığı açısından önemli oldukları için birçok bitki ıslahçısının odak noktası olmuştur.Bitki ıslahının ana amacı farklı ebeveyn hatlarının veya akrabalarının sahip olduğu çeşitli karakterlerin birleştirilerek tarımsal açıdan önem taşıyan istenilen özelliklerdeki bireylerin oluşturulmasıdır. Genetik işaretleyiciler bu karakterleri ve organizmalar arasındaki diğer genetik farklılıkları ortaya çıkarırlar. Yapılan çalışmada, 120 bireyden oluşan BC2F7, BC2F8, and BC2F9 saf döl gerimelez hatlarında hem sağlık hem de tarımsal açıdan önem teşkil eden fenotipik özellikler karakterize edilmiştir. Aynı zamanda 120 bireyden oluşan BC2F10 saf döl gerimelez hatlarında ise genotipik karakterizasyonlar yapılmıştır.66 COSII ave 11 COS işaretleyici saf döl gerimelez hatları genotip haritasında pozisyonlandırılmıştır. Toplamda 103 QTL elde edilmiştir. 103 QTL'den 25'i suda çözünen toplam antioksidant aktivitesi, C vitamini, likopen ve fenolik içeriği olmak üzere dört antioksidant karakteri için belirlenmiştir. Diğer 78 QTL ise meyve ağırlığı, şekli, sertliği, gövde izi, iç ve dış rengi, lokul sayısı, perikarp kalınlığı ve suda çözünebilir madde mitarı olmak üzere dokuz tarımsal açıdan önem taşıyan karakter için belirlenmiştir. Antioksidant karakterler için elde edilen QTL'lerin çoğunun kaynağı S. pimpinellifolium ebeveynidir. Bu sonuç göstermektedir ki; S. pimpinellifolium birinci sınıf kültür domates hatları geliştirmek için zengin besin karakterleri kaynağı olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Tomato is one of the most economically and nutritionally important crops. It contains antioxidants such as lycopene, phenolics, vitamins E, C, and ß-carotene at high levels. These traits are of interest to consumers and plant breeders for their health-related contributions.The main aim of plant breeding is to improve agronomically relevant traits by combining characters from different parental lines or their relatives. Genetic markers reveal these characters and other genetic differences between organisms. In this study both health-related and agronomically important traits were phenotypically identified by using 120 BC2F7, BC2F8, and BC2F9 IBLs. Also the lines were genotypically identified using the BC2F10 IBL population.A total of 66 COSII and 11 COS markers were positioned on the IBL map. A total of 103 QTLs were identified. Of these QTLs, 25 loci were identified for antioxidant traits: total water soluble antioxidant capacity, vitamin C content, lycopene and phenolic content. In addition, 78 QTLs were identified for agronomic traits: fruit weight, fruit shape, fruit firmness, stem scar size, external and internal color, locule number, fruit wall size, and soluble solid content. For most of the antioxidant QTLs, alleles from the S. pimpinellifolium parent were favorable. This result indicates that S. pimpinellifolium can be used as a source of high nutritional traits in order to improve elite tomato lines.