Use of fly ash as an alternative filler material in pvc-plastisols
Uçucu külün pvc plastisoller içerisinde alternatif dolgu malzemesi olarak kullanılması
- Tez No: 266624
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜRRİYET POLAT, PROF. DR. METİN TANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, PVC plastisoller içerisinde alternatif dolgu malzemesi olarakuçucu kül test edilmiştir. Bunun için -38 ?m Soma uçucu kül numunesi kullanılmış vesonuçlar, dolgu malzemesi olarak kalsit kullanılan malzemeler ile karşılaştırılmıştır.Çalışma, aşağıda sıralanan kısımlardan oluşmuşdur. Bunlar: 1) Toz malzemelerinkarakterizasyonu: SEM, XRF, XRD, Tane boyutu ölçümleri, 2) Uçucu kül içeren veiçermeyen PVC plastisollerin hazırlanması ve karakterizasyonu: Reoloji ölçümleri ve3) Son ürünün karakterizasyonu: Yüzey, sertlik ve mukavemet testleri.Çalışmanın sonuçlarına dayanarak, uçucu külün PVC plastisoller içinalternatif dolgu malzemesi olabilecegi önerilmiştir. Bu malzemenin etkisinin sıcaklık,karıştırma hızı ve konsantrasyona göre değiştiği bulunmuştur. Sonuçta, PVCürününmekanik özelliklerinin pozitif olarak etkilendiği ve daha iyi bir malzeme eldeedildiği gözlenmiştir. Ancak bazı koşullarda ?shear thinning? olan reolojikdavranışın ?shear thickening? olduğu da gözlenmiştir. PVC plastisollerin reolojiközelliklerinde ve nihai PVC ürünün mekanik özelliklerinde (kalite) gerçekleşen tümbu değişiklikler uçucu külün yapısındaki ve tane şeklindeki farklılıklarlaaçıklanmıştır. Çünkü, hem yapıdaki değişikliklerin hemde tane şeklindekideğişiklerin PVC tanecikleri ile dolgu malzemeleri arasındaki ilişkilerietkileyeceğinden sonuçta meydana gelecek olan ürünü kesinlikle etkilemesibeklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, an alternative filling material, fly ash was tested in PVCpastisols. Therefore, - 38 ?m Soma fly ash sample was used and its results werecompared with that of calcite material as a filler. Therefore, this study was conductedto have three sections as: 1) Characterization of powders calcite, fly ash and PVCpowder: SEM, XRF, XRD, Size measurement, 2) Preparation and characterization ofPVC plastisols with and without fly ash: Rheological measurements 3)Characterization of fpinal PVC product: Surface, hardness and strength tests. Theresults of fly ash were always compared with the results of calcite and discussed inthis thesis.It was suggested that fly ash could be an alternative filling material for PVCplastisols. It?s effect, on the other hand, was found to change depending on thetemperature, mixing speed and concentration. In overall, the mechanical propertiesof PVC-product obtained were affected positively and better PVC materials wereobtained. Under some conditions, however, the rheological properties were becameshear thickening while it was newtonian and shear thining before. The changes in therheological properties of PVC plastisols and the mechanical properties (quality) offinal PVC-product were all explained by the differences in the composition and shapeof the fly ash particles. Because, the composition and shape of the particles areexpected to affect the interactions of PVC particles with that of filler material whichwill definetely affect the quality of material.