Preparation and characterization of resorbable calcium phosphate based bioceramics
Özümlenebilen kalsiyum fosfat bazlı biyoseramiklerin hazırlanması ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 266625
  2. Yazar: ALİ EMRAH ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN ÇİFTÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
Bu çalışmanın temel amacı hidroksiapatit tozlarının kan plazmasındaki temel iyonları içeren çözeltilerdeki çözünürlük davranışının belirlenmesidir. Çalışmada uygulanan deneysel yaklaşımlar kimyasal analizler ve hidroksiapatitin çözünürlük davranışının sınanması alanlarında odaklanmıştır. Bu çalışmada Arsenazo III kalsiyum analizi düşük derişimlerdeki kalsiyumun belirlenmesi için seçilmiş ve modifiye edilmiştir. Fosfat analizi içinse malahit yeşili temelli fosfat analiz metodu kullanılmıştır. Farklı boya derişimlerine ve pH değerlerine sahip Arsenazo III belirteçleri düşük derişimlerdeki kalsiyumun belirlenmesi için araştırılmıştır. Ayrıca iyonların kan plazmasındaki konsantrasyonlarının kalsiyum analizi üzerine etkileri belirlenmiştir. Bu iyonların malahit yeşili bazlı fosfat tayini üzerine etkileri de araştırılmıştır.Ticari hidroksiapatit ve bu çalışmada sentezlenen hidroksiapatit tozlarının çözünürlük davranışları, bu tozlardan elde edilen pelletlerin çeşitli çözeltiler içerisinde tutulmasıyla araştırılmıştır. Saf su, sodyum klorür ve sodyum bikarbonat çözeltileri içerisindeki kalsiyum ve fosfat salınım kinetiği araştırılmıştır. Ayrıca ticari hidroksiapatit tozundan elde edilen pelletlerin magnesium klorür çözeltisi ve sodyum klorür ve sodyum bikarbonat karışımı içeren çözeltideki çözünürlük davranışları da incelenmiştir. En yüksek kalsiyum derişimi sodyum klorür çözeltisi içinde gözlenirken, sırası ile saf su ve sodyum bikarbonat çözeltilerinde daha düşük olarak bulunmuştur. En yüksek fosfat derişimi ise sodyum bikarbonat çözeltisinde gözlenirken, sırasıyla sodyum klorür çözeltisi ve saf suda daha düşük olarak belirlenmiştir. Bikarbonat içeren çözeltilerde, bikarbonat-fosfat iyon değişimi gözlenmiştir. Magnezyum içeren çözeltide ise magnezyum-kalsiyum iyon değişimi ile fosfat iyonlarının hidroksiapatit yüzeyine adsorpsiyonun etkin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study was to determine the behavior of hydroxyapatite powders in solutions containing major ions found in human blood plasma. Research efforts however were focused on two different fields, chemical analysis and dissolution testing of hydroxyapatite. Arsenazo III-calcium analysis method was selected and modified for the low level calcium analysis whereas malachite green phosphate assay was used for phosphate determinations. Arsenazo III reagents with different dye concentrations and pH values were tested for the analysis of low levels of calcium. The effects of ions at their blood plasma concentration levels on the modified calcium analysis method were further evaluated. Effects of these ions on the accuracy of phosphate analysis by malachite green assay were also investigated.Dissolution behavior of synthesized and commercial hydroxyapatite was investigated by immersing pellets in several solutions. Calcium and phosphate release kinetics in ultrapure water, sodium chloride and sodium bicarbonate solutions were investigated. Commercial hydroxyapatite pellets were also immersed separately in magnesium chloride, and sodium chloride/bicarbonate solutions. Calcium concentrations in solutions were found to decrease in the following order: sodium chloride > ultrapure water > bicarbonate. Phosphate concentrations in solutions were found to follow an order of sodium bicarbonate > sodium chloride > ultrapure water. Bicarbonate-phosphate ion exchange was observed in bicarbonate ion containing solutions. Magnesium-calcium ion exchange and adsorption of phosphates on hydroxyapatite surfaces were found to be effective in magnesium ion containing solution.