Financial evaluation of Kizildere geothermal power plant
Kızıldere jeotermal santralinin finansal değerlendirmesi
- Tez No: 266626
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ÖZERDEM, YRD. DOÇ. DR. ÜNVER ÖZKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği (Enerji ve Güç Sistemleri) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Türkiye'nin ilk jeotermal santrali olan Kızıldere Jeotermal Güç Santralinde kapasite artırımı sözkonusudur. Bu çalışmada, Kızıldere'ye yapılacak yatırımların fizibilitesi, finansman açısından analiz edilmiş ve yatırım değerlendirmede sıklıkla kullanılan finansal araçlardan internel rate of return, net present value, payback ve benefit-cost metodları kullanılmıştır. Farklı finansman yapılarında iki senaryo oluşturulmuş ve her iki senaryo 20MW, 40MW ve 60 MW santral güçleri için uygulanmıştır. Alternatifler arasındaki seçim, güç santrallerinde önemli bir kriter olan birim enerji maliyeti esas alınarak yapılmıştır.Devlet projesi olarak tasarlanan ilk senaryoda, 75% yabancı kaynak kullanılmıştır. On iki yıl vadeli, 7% faizle, kredi alınan bu senaryoda enerji birim maliyetleri ; 20 MW için 4,33 cent/kWh, 40 MW için 4,10 cent/kWh ve 60 MW için 3.88 cent/kWh hesaplanmıştır. Özel sektör projesi olarak planlanan ikinci senaryoda borç oranı 50% kabul edilmiş ve 5% faizle sekiz yıllık kredi kullanılarak birim enerji maliyetleri 20 MW, 40MW ve 60 MW güçler için sırasıyla 3.8cent/kWh, 3.59cent/kWh ve 3.40 cent/kWh bulunmuştur. Kızıldere jeotermal santralini finansal açıdan değerlendiren bu çalışma, her iki senaryonunda fizibıl olduğunu ancak en iyi alternatifin 60 MW özel sektör projesi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
A capacity increase is of concern in the Kızıldere Geothermal Power Plant-the first geothermal plant in Turkey. In this study, the feasibility of possible future investments in Kızıldere has been analyzed financially using methods such as internal rate of return, net present value, payback and benefit-cost. Two scenarios with different financial structures have been formed and both scenarios have been applied to 20MW, 40 MW, and 60 MW power plants. The choice among different alternatives has been made according to the unit energy cost, which is a significant parameter in power plants.The first scenario represents a government project which establishes the project finance on a debt ratio of 75%. The debt term has been taken as 12 years and the debt interest rate as 7%. In this scenario, unit energy cost has been estimated as 4,33 cent/kWh for 20 MW, 4,10 cent/kWh for 40 MW and finally 3,88 cent/kwh for 60 MW. The second scenario represents a private project with a debt ratio of 50%, where the debt term is 8 years and the debt interest rate is taken as 5%. As for the unit energy cost for this particular scenario, it has been estimated as 3.8 cent/ kWh, 3.59 cent/kWh and 3.40 cent/kWh for 20 MW, 40 MW and 60 MW respectively. Kızıldere geothermal Plant has been financially evaluated in this study and it has been concluded that although both scenarios are feasible, the best alternative is 60MW private project.