Acoustic indoor localization employing code division multiple access
Kod bölüşümlü çoklu erişim kullanımıyla akustik bina içi konumlama
  1. Tez No: 266628
  2. Yazar: CEM SERTATIL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA AZİZ ALTINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bina içi konumlama günden güne önem kazanan bir ihtiyaç haline gelmektedir. Yaygın olarak kullanılan açık hava yer bulma sistemleri önerilmiş olmasına rağmen bu sistemler bina içi uygulamalarda çalışamamaktadır. Bundan dolayı özellikle son on yılda yüksek doğruluklu bina içi konumlama için yeni araştırmalar sürdürülmüştür.Bu tezde, sıradan ve uygun fiyatlı hazır aygıtlar kullanılarak bir nesneyi yaklaşık 2 santimetre bir hatayla konumlamayı amaçlayan yeni bir bina içi yer bulma sistemi önerilmiş ve sistemin performansını görmek amacıyla sistem uygulaması yapılmıştır. Bu yüzden doğrudan dizi yayılı izge tekniği kullanılarak ikili evre kaydırmalı anahtarlama ile modüle edilmiş Gold kod dizilerinden oluşan akustik sinyallerin uçuş zamanı ölçülmektedir. Eş zamanlı yüksek doğruluklu mesafe ölçümleri için doğrudan dizi-kod bölüşümlü çoklu erişim uygulanmakta ve gürültü ile girişime bağışıklık sağlanmaktadır.Konum belirleme için iki yöntem önerilmiştir. İlk yöntem, trilaterasyon tekniği ile elde edilen dört farklı konum kestiriminin ortalamasını almaktır. İkinci yöntemde ise gürbüz bir konum kestirimi üç ayrı mesafe kullanılarak yapılmakta, dördüncü en güvenilmez ölçümle bulunan mesafe hesaba katılmamaktadır.Sistemin performansı yerden iki farklı yükseklikteki konumlarda deneysel sonuçlarla belirlenen iki farklı değişken kümesi kullanılarak değerlendirilmektedir. Çalışma alanındaki kesinlik dağılım grafikleri ve kesinlik-doğruluk grafikleri farklı değişken kümeleri için sistemin performansını ortaya koymaktadır. Önerilen sistem %99 kesinlikle 2 santimetreden daha iyi doğrulukla konum kestirimleri sağlamaktadır. Son olarak oluşturulmuş grafik arayüzü sistemin parametrelerini ayarlamak üzere kullanımı kolay bir ortam sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Indoor localization becomes a demand that comes into prominence day by day. Although extensively used outdoor location systems have been proposed, they can not operate in indoor applications. Hence new investigations have been carried on for accurate indoor localization in the last decade.In this thesis, a new indoor location system, that aims to locate an entity within an accuracy of about 2 cm using ordinary and inexpensive off-the-shelf devices, has been proposed and an implementation has been applied to evaluate the system performance. Therefore, time of arrival measurements of acoustic signals, which are binary phase shift keying modulated Gold code sequences using direct sequence spread spectrum technique, are done. Direct sequence-code division multiple access is applied to perform simultaneous accurate distance measurements and provides immunity to noise and interference.Two methods have been proposed for the location estimation. The first method takes the average of four location estimates obtained by trilateration technique. In the second method, only a single robust position estimate is obtained using three distances while the least reliable fourth distance measurement is not taken into account.The system performance is evaluated at positions from two height levels using two sets of variables determined by experimental results. The precision distributions in the work area and the precision versus accuracy plots depict the system performance for different sets of variables. The proposed system provides location estimates of better than 2 cm accuracy within 99% precision. Eventually, created graphical user interface provides a user friendly environment to adjust the parameters.