Reflection properties of a Gaussiian laser beam from multilayer dielectric films
Gauss lazer ışınların çok katmanlı dielektrik filmlerden yansıma özellikleri
  1. Tez No: 266629
  2. Yazar: TANER ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SALİH DİNLEYİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Lazer mikrofon, belirli bir mesafede bulunan cisimdeki ses titreşimlerini lazer ışık huzmesiyle gizlice tespit ederek çalışan bir izleme cihazıdır. Cisim klasik olarak münazaranın yer aldığı bir odanın içindedir ve titreyen herhangi bir şey olabilir.(örneğin tablo veya cam). Lazer ışık huzmesi camdan geçirilerek odaya yönlendirilir, nesneden yansıtılır ve ışık huzmesini ses sinyaline çeviren bir alıcıya geri döndürülür. Çoğunlukla ışık huzmesi pencerenin kendisinden yansıtılır. Genelde bunun gibi cihazlar hükümetin gizli dinleme yapan istihbarat kısımlarında kullanılır ve bu çeşit silahlar pencereden yansıyan lazer ışık huzmesini inceler.Bu tezde lazer ışık huzmesinin tespit edilmesine mukabil bir karşı tedbir incelenmiştir. Bunu mümkün kılmak için Gaussian ışık huzmeli lazerin bir yüzeyden nasıl yansıdığı tanımlanmıştır.Elektromanyetik ışımalı yansımış ışık huzmesi profili, yansımış düzgün dalgaların karşılaştığı etkilerden farklı etkilere maruz kalır. Dielektrik bir tabakadan yansıyan Gaussian ışık huzmeleri maksimum noktalarında bir yöne kayma yapar; gecikerek kayma, odaksal kayma ve açısal kayma bu kaymayı ve ışık huzmesi görüntüsündeki bozulmayı temsil eder.Gaussian ışık huzmesi z yönünde ilerler ve iki boyutlu yayılmaktadır ve düzgün dalga bileşenlerinden oluşmuştur. Yansıma katsayısını ve huzmenin şeklini tanımlamamızla birlikte katmanlar halindeki filmlerden yansımadan sonraki ışık huzmesinin gücündeki azalma tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
A laser microphone is a surveillance device that uses a laser beam to detect sound vibrations in a distant object. The object is typically inside a room where a conversation is taking place, and can be anything that can vibrate (for example, picture or window) in response to the sound waves of the conversation. The object preferably has a smooth surface. The laser beam is directed into the room through a window, reflected off the object and returned to a receiver that converts the beam to audio signal. The beam is mostly bounced off the window itself. Usually these kinds of devices are used by surveillance intelligence in some parts of governments and these kinds of weapons analyze the laser beam which reflects from window.In this thesis a countermeasure to the detection of laser beam is analyzed. In order to make this possible, the reflection from dielectric stratified surfaces of a Gaussian laser beam needs to be described.The reflected beam profile of electromagnetic radiation exposes to various effects different from reflected plane waves. Gaussian beams which reflect from a dielectric slab experience in a shifting maximum point in one direction; lateral shift, focal shift and angular divergence are the shift and distortion of the beam profile.The Gaussian beam propagates in z direction and broadens in transverse plane, in two dimensions and is decomposed into plane wave components. Upon analyzing the reflection coefficient and beam profile, reduction of beam power after reflection from stratified films is described.