Investigation of the preservation problems of the mescid and türbe of Akşebe Sultan in Alanya
Alanya?da Akşebe Sultan Mescit ve Türbesi?nin koruma sorunlarının incelenmesi
- Tez No: 266634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. S. SARP TUNÇOKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimari Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Çalışma için seçilen yapı, Anadolu Selçukluları için önemli bir yerleşim olan Alanya iç kalesinde yer alan bir Selçuklu mescididir. Çalışmanın amacı yapının mimari özelliklerini ve yapım tekniklerini inceleyip belgelemek, geçirdiği onarımlar sebebi ile değişen veya kaybolan niteliklerini ortaya çıkarmak, onarımlar sonucu ya da doğal sebeplerden meydana gelmiş yapısal ve malzeme sorunlarını tespit edip, yapının özgün nitelikleri ile birlikte varlığını sürdürebilmesi için bu sorunlarının çözümü için öneriler üretmektir.Bu amaçla, yapının bugünkü durumu, geçirdiği değişimler, yapıyı oluşturan strüktür ve malzeme ile bunlara yönelik sorunlar alan çalışması kapsamında yapılan mimari ölçümler ve gözlemlerle saptanmıştır.Yapının restitüsyonu için aynı döneme ait mescit ve türbeler konuyla ilgili literature ve arşiv çalışmaları ile elde edilen bilgiler ışığında değerlendirilmiştir. Güvenilir bir restitüsyonu için, yapının kaybolan kısım yada elemanlarının saptanmasına yönelik olarak Akşebe Sultan Mescit ve Türbesi dönemin diğer mescitleri ile karşılaştırılmıştır.Yapı geçmişte bazı müdahaleler görmüş ve özgün niteliklerinden bir kısmını kaybetmiştir. Bu amaçla yapılan literatür ve arşiv çalışmalarında güvenilir restitüsyon verilerine ulaşılamadığından restitüsyonun yönlendirebileceği bir restorasyon önerisi getirilmemiştir. Ancak, yapının varlığını sürdürebilmesi bugüne ulaşabilmiş özgün değerlerini kaybetmemesi için sınırlı acil müdahaleler ve bundan sonra yapılabilecek uzun dönemli çalışmalar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The monument selected to be studied is a Seljuk building composed of a masjid and a türbeh located in the inner fortress of Alanya which was an important settlement during Anatolian Seljuk Period. The aim of the study is the documentation of the building by examining its architectural characteristics and construction techniques, to reveal its missing or altered parts and elements, to determine its structural and material problems occurred by the interventions carried out in the past and to propose solutions to sustain it with its original properties as much as possible.For this purpose, existing conditions, alterations, construction techniques and materials that form the building were determined by measured drawings and observations through fieldwork.For the restitution scheme, other masjids and turbehs of the same period have been evaluated in the light of the information obtained from the literature and archival research. Comparison of Akşebe Sultan with the other Anatolian Seljuk masjids has also been done for the missing and altered parts of the building for a reliable restitution scheme.The building was subjected to some interventions in the past and lost many of its original features. Due to the difficulties in finding reliable information about previous interventions, a restitution-based restoration proposal could not be proposed. Instead, long term studies and minimum interventions are proposed to prolong its life and to save original properties of the monument.