Antimicrobial and antioxidant, activities of olive leaf extract and its food applications
Zeytin yaprağı özütünün antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri ve gıda uygulamaları
- Tez No: 266635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN KOREL, DOÇ. DR. OĞUZ BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, zeytin yaprağı özütü, antioksidan ve antimikrobiyal özellikleri yanısıra, muhtemel gıda uygulamaları için incelenmiştir. İlk olarak bağıl antioksidan kapasite ve toplam fenol içeriği saptamak amacıyla testler uygulanmış ve sırasıyla, 966 µg askorbik asit eşd./g ve 197,42 mg GA Eşd./g örnek olarak tespit edilmiştir.Ikinci kısımda, özütün Gram (+) ve Gram (-) bakterilere karşı minimum inhibisyon konsantrasyonlarını bulmak amacıyla 96 kuyucuk mikrodilüsyon yöntemi uygulanmış ve en duyarlı bakteriler; Escherichia coli, L.innocua ve S.carnosus olaral tespit edilmiştir.Zeytin yaprağı özütü, ardından %1, %2 ve %3 lük konsantrasyonda sulu çözelti olarak antioksidan ve antimikrobiyal etkilerin görülmesi amacıyla kırmızı ete uygulanmıştır. Sonuçlara gore; özütün %2 ve %3'lük çözeltileri, 9 gün boyunca 4ºC de bekltilen et örneklerindeki mikrobiyal yükü control altında tutmuş ve ayrıca %2 lik konsantrasyon, diğer örneklere kıyasla oksidatif bozunmayı geciktirmiştir.Son olarak, zeytin yaprağı özütü, 300 ppm'lik konsantrasyon halinde marinat içeriği olarak sardalyalara uygulanmış; kırmızı ette olduğu gibi marinasyon sırasında da mikrobiyal yükü control altında tutup, oksidatif bozunmayı ve toplam uçucu bazik azot oluşumunu geciktirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, aqueous/ethanol extract of olive leaves (OLE) was examined for its antioxidant, antimicrobial activities and possible food applications. In the first part of the study, relative antioxidant capacity and total phenol content of the extract were determined and found as 966µg ascorbic acid eq./mg and 197.42 mg GAEq/g sample, respectively.In second part, microdilution assays were conducted by 96 well plate for OLE to find minimum inhibition concentration (MIC) against Gram (+) and Gram (-) bacteria. The most susceptible bacteria were found as Escherichia coli, L.innocua and S.carnosus.OLE was applied to raw beef cubes 1%, 2% and 3% (v/w) to examine its antimicrobial and antioxidant effects as a third part. The results clearly indicated that using of 2% and 3% OLE had the beneficial effect in controlling the microbial load, total viable and coliform, of beef cubes during 9 days of storage at 4ºC. 2% OLE treatment applied to beef cubes also delayed the oxidative deterioration compared to the other samples.As the last part of the study, 300 ppm OLE was applied to sardine (Sardina pilchardus) fillets as a marinade component. Results indicated that, OLE was effective in controlling microbial load of fish fillets and also delayed the oxidative deterioration and total volatile base nitrogen formation in the fillets during marination process.