Investigation of conservation problems of The Prophet Elias (Elijah) church in Izmir
İzmir, İlyas Peygamber Kilisesi'nin koruma sorunlarının araştırılması
  1. Tez No: 299136
  2. Yazar: DOĞAY KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK İPEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimari Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
İlyas Peygamber Kilisesi, İzmir'de bulunan Aya Vukla ve Doğanlar Kilisesi ile birlikte günümüze ulaşmış ve 19. yüzyılda inşa edilmiş, üç Rum Ortodoks Kilisesi'nden biridir. Bu çalışmanın amacı; yapının, mimari özelliklerini ve yapısal sorunlarını incelemek, korunması gerekli değerlerini belirlemek, koruma sorunlarını değerlendirmek ve yapının özgün nitelikleri ile korunmasına katkıda bulunmaktır. Bu amaç doğrultusunda, öncelikle yapının mevcut durumunu saptamak için geleneksel tekniklerin yanı sıra elektronik takeometre kullanımıyla mimari ölçümler yapılmış ve bilgisayar ortamında yapının iki boyutlu çizimleri hazırlanmıştır. Ayrıca yapılan gözlemlerle yapının mimari ve strüktürel özellikleri, yapısal sorunları ve geçirdiği değişimler saptanmıştır. Elde edilen bilgiler, ArcGIS programına aktarılarak sorgulanabilen, güncellenebilen ve farklı disiplinlerce tespit edilen bilgilerin eklenmesini sağlayan bir bilgi sistemi oluşturulmuştur. Karşılaştırmalı çalışma, tarihi araştırma ve restitüsyon çalışması ile yapının özgün nitelikleri ve korunması gerekli değerleri belirlenmiştir. Bu çalışmalar sonucu restorasyon projesi hazırlanmış ve yapı için yeni işlev çok amaçlı salon olarak önerilmiştir. Çalışma sonucunda; yapının, mimari özellikleri ile ilgili ayrıntılı bilgi elde edilmiş, araştırmalar ve değerlendirmeler sonucu koruma sorunları irdelenmiş ve bundan sonraki çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Prophet Elias Church is one of the Greek Orthodox Churches that was built in the 19th century and has survived to the present time together with Aya Voukla and Doğanlar Church in Izmir. The purpose of this study is to examine the architectural characteristics and structural problems of this building while determining its values to be preserved, to assess conservation problems and to ensure that this structure is protected along with its original qualities. In line with this purpose, architectural measurements were taken to determine the present condition of the building by primarily employing conventional techniques, as well as, an electronic tachometer and two-dimensional drawings of the church were created in computer environment. Moreover, by means of visual observation, the architectural and structural characteristics, and structural problems of the building were determined along with the changes it went through in time. The information obtained was transferred to ArcGIS program to establish an information system that can be updated, and questioned and would allow addition of new information determined under different disciplines. By means of comparative study, historical research and a restitution study the original features and values requiring preservation of the building were determined. In the results of these studies a restoration project was prepared and the new function for the building is proposed as a multi-purpose hall. As a result of the study conducted, detailed information regarding the architectural characteristics of the building have been obtained while the conservation problems were examined and recommendations were made in regards to further studies to take place.