Hiperkolesterolemik bireylerde fındık tüketiminin serum ve plazmada oksidan - antioksidan dengeye etkisinin incelenmesi
An investigation of the effect of hazelnut consumption on serum and plasma oxidant- antioxidant balance in hypercholesterolemic individuals
  1. Tez No: 266650
  2. Yazar: TUĞBA MAZLUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM ÖREM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Fındık tekli doymamış yağ asidi (oleik asit) ve E vitamini içeriğiyle serbest radikal hasarlarlarına karşı antioksidan olarak görev yapar. Fındık tüketiminin hiperkolesterolemik bireylerde serum ve plazmada oksidan - antioksidan dengeye etkisini incelemeyi amaçladık. Çalışma grubu 13 erkek ve 2 kadından oluşturmaktadır. Kan örnekleri 0. gün (başlangıçta), 30. gün, 60. gün (fındık diyeti sonrası) ve 90. gün (kontrol diyeti sonrası)de toplanmıştır. Bireylerin işlenmemiş fındık tüketimi, günlük enerji ihtiyaçlarının % 18-20' sini karşılamaktadır.Fındık diyeti sonrasında plazma lipid peroksidasyon göstergesi olan malondialdehit (MDA) seviyesinde anlamlı olarak azalma (p< 0,05), plazma protein oksidasyonu göstergesi olan ileri oksidasyon ürünleri (AOPP) seviyesinde azalma (p>0,05) gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hazelnut performs antioxidant against free radical damages with vitamin E and monounsature fatty acid (oleic acid) contents. We aimed to determine the effects of hazelnut consumption by diet on serum and plasma oxidant ? antioxidant balance in hypercholesterolemic individuals. Study group was included 13 men and 2 women. Blood samples were collected before starting the study, on 30th day, 60th day (after hazelnut diet) and 90th day (after control diet) of the study. Raw hazelnut comsumption compensate of individuals daily energy needs of 18-20 %.After hazelnut diet we indicate that malondialdehyde (MDA) ,demonstration of plasma lipid peroxidation, levels reduce with statistical significance (p< 0,05), advance oxidation protein product (AOPP), demonstration of plasma protein oxidation, levels reduce (p>0,05).