Tripl negatif meme kanserlerinde lenfatik ve kapiller invazyon paterninin değerlendirilmesi
Lymphatic and capillary invasion patterns in triple negative breast cancer
  1. Tez No: 266696
  2. Yazar: ŞEBNEM YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. KADRİ ALTUNDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tripl Negatif Meme Kanserleri, tüm meme kanseri vakalarının %15-20 sini oluşturmaktadır. Tripl Negatif Meme Kanserleri, bazal hücreli karsinom olarak adlandırılan ve meme duktuslarının bazal tabakasından geliştiği düşünülen tümörlere morfolojik ve biyolojik olarak benzerlik göstermektedir. Çalışmalarda bazal hücreli kanserlerin diğer sporadik meme kanserlerinin aksine daha az lenf nodu metastazı yapma eğiliminde olduğu gösterilmiştir.Çalışmamızda; Tripl negatif meme kanserlerindeki kapiller ve lenfatik invazyon paterninin değerlendirilmesini amaçlanmıştır. 39 tripl negatif meme kanserli hastanın patoloji preparatları değerlendirildi. İmmunohistokimyasal olarak:CD34 (Endotel hücre marker) ve D2-40 (Podoplanin; Lenfatik endotel spesifik membran proteini) ile boyama yapıldı. 39 hastanın 15?inde (%38.5) CD 34 ile pozitif boyanma yani vasküler invazyon saptandı. 14 hastada (%35.9) kapiller invazyon ;3 hastada(%7.7) lenfatik invazyon ve 2 hastada (%5.1) hem lenfatik hem kapiller invazyon saptandı Kapiller invazyon, lenfatik invazyon, vasküler invazyon varlığı ile tümör gradı, menapoz durumu,TNM evresi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı. Bizim çalışmamızda; kapiller invazyon paterni tripl negatif meme kanserli hastalarda lenfatik invazyondan daha sık saptanmıştır. Bu bulgu; tripl negatif meme kanserlerinin lenf nodu metastazından daha fazla hematojen yolla uzak metastaz yapmasının bir nedeni olabilir.
Özet (Çeviri)
Triple Negative Breast Cancer (TNBC) comprises of about 15-20% of all breast cancer cases. Many studies have detected less lymph node metastasis in TNBC than sporadic breast cancers. In this study, we studied capillary and lymphatic invasion in tumors of TNBC patients. Two experienced pathologists blinded to clinical data evaluated capillary and lymphatic invasion patterns in 39 TNBC patients? tumor samples. Tumor samples were immunohistochemically stained with CD34 (Endothelial Cell Marker) and D2-40 (Podoplanin, a membrane protein, specific for lymphatic endothelium). The CD34 positive samples were categorized into two groups depending on their reaction with D2-40: lymphatic (D2-40 positive) and capillary (D2-40 negative) invasion. We have detected vascular invasion in 15 out of 39 samples (%38.5) with CD34. Among those, capillary invasion was found in 14 (%35.9) and lymphatic invasion in 3 (%7.7) and both in 2 (%5.1) tumors. We did not find any significant correlations among capillary invasion, lymphatic invasion, vascular invasion, tumor grad, menopause status, history of cancer, and TNM. Capillary invasion is more commonly observed than lymphatic invasion in TNBC patients. This finding provides an explanation for more hematogenous metastasis (spreading) and less lymph node metastasis seen in TNBC patients.