Allerjik reaksiyonlar nedeni ile acil servise başvuran hastaların tanımlayıcı taraması.
Descriptive Analysis of Patients with Allergic Reactions Admitted to the Emergency Department.
- Tez No: 266705
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KARAKAYA, ÖĞR. GÖR. EVVAH KARAKILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Akut allerjik hastalıklar, acil servislerde sık karşılaşılan durumlardır. Allerjik hastalıklarda lokal tutulumlar görülebileceği gibi çoklu sistem tutulumları da sık görülmektedir. Allerjik hastalıkların insidansı, topluluklara göre değişmekle birlikte toplumun yaklaşık olarak %25'ini etkilediği düşünülmektedir. Allerjik hastalıkların prevelansı, sosyoekonomik düzeyin artması, modern yaşama geçiş, endüstriyelleşme ve atopik bireylerin çoğalmasıyla birlikte giderek artmaktadır.Hastalıklara daha iyi tanı konulup gerekli tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi için çok yönlü çalışmaların yapılması gerekmektedir. Bu çalışmalar arasında epidemiyolojik çalışmalar da önemini halen korumaktadır. Bizim bu çalışmadaki amacımız, Ocak 2005-Mayıs 2010 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Acil Servise allerjik reaksiyonlar şikayeti ile başvuran veya acil serviste değerlendirilme sonucu allerjik reaksiyon tespit edilen vaka dosyalarının retrospektif olarak değerlendirilip, tanımlayıcı taramasının yapılmasıdır.Çalışmamızda, 816 vaka incelenmiştir. Vaka grubunun ortalama yaşı 39.6'dır. %60.5 ile kadın hastalar çoğunluktadır. Yıllar içerisinde alerji nedeni ile acil servise başvuran hastalarda artış görülmüştür. Allerjik vakaların görülme sıklığı literatürle uyumlu olarak ilkbahar aylarında daha fazla olmuştur. Bilinen allerjenlerden %34.3 ile ilaçlar en sık etken olarak tespit edilmiş, bu ilaçlar içerisinde de penisilinler en sık alerjik reaksiyonlara neden olan ilaç grubu olarak belirlenmiştir. Çalışma grubunda tanı olarak kayıtlı anaflaksi vakası tespit edilmemesine rağmen, dosya incelemelerinde fizik muayene bulgularına göre % 20.7 oranında anafilaksi tespit edilmiştir. Tespit edilen bu hastalar arasında mortal seyreden bir vakaya rastlanmamıştır.Elde edilen sonuçlar ile, en sık başvuru şikayetleri, mortalite ve morbidite gibi allerjik reaksiyonların epidemiyolojisi hakkında bilgi verecektir. Ayrıca bu sonuçlar, Acil Servis triyajı, acil servisin yönetilmesi ve asistan eğitimi gibi birçok konuda bize yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Acute allergic diseases are situations which are quite too often in emergency services. Allergic diseases with multi-system involvements are comman, as they might appear in local involvements. Although the incidences of allergic diseases vary depending on the community, it is thought to affect approximately 25% of people. The prevalence of allergic diseases increases along with increase of socio-economic level, the transition to modern life, industrialization and the proliferation of atopic individuals.For the better recognition and improvement of the necessary treatments of diseases, the some sophisticated studies need to be done and among these, epidemiological studies are still important. The purpose of this study is retrospective assessment and descriptive screening of the case files of patients referring to Hacettepe University Faculty of Medicine, Adult Emergency Department for allergic reactions or determination of allergic reaction as a result of assessment done by emergency department, between January 2005-May 2010.816 cases were analysed in our study. The average age of case group is 39.6. The majority of the case group is female with 60.5%. The rate of cases who visited emergency services due to allergy increased in the course of years. The incidence of allergy cases was hire during spring months which is consistent with literature. The medicisines were found to be most prevalent faktör of allergy among the known allergens with 34.3%. Among these medicines, the penicillines were found to be most common group of medicines causing allergic reactions. Although no anaphylaxis case was detected diagnostically, anaphylaxis incidence of 20.7% was found according to the physical examination findings based on file reviews. No mortality was observed among these cases.According to the results obtained the most frequent referral reasons the epidemiology of allergic reactions such as mortality and morbidity and it will be helpfull to us for emergency room triage, the managing of emergency services, the resident education and in many other subjects.