Preeklampsili gebelerde sezeryan anestezisi için intratekal uygulanan Levobupivakain ve Bupivakain etkinliğinin karşılalaştırılması
For caesarean section in pregnant women with preeclampsia anesthesia intrathecal levobupivacaine and bupivacaine activity
  1. Tez No: 266711
  2. Yazar: NİHAT BALİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKTAN KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Preeklampsili gebelerde spinal anestezi de uygulanan levobupivakainin ve bupivakainin etkinliğini, hemodinamik değişiklikleri, hasta ve cerrah memnuniyetinin araştırılması amaçlandı.Çalışma DÜTF araştırma hastanesinde ASA I-II, 18?45 yaş arası sezeryan operasyonu uygulanacak 60 olgudan gerçekleştirildi. Girişim öncesi tüm hastalara her iki el sırtından 20 numara branül ile damar yolu açılıp, nabız ve kan basıncı ölçümleri yapıldıktan sonra, uygulamadan 30 dakika önce 500ml kolloid solusyonu, 10 ml/kg izotonik iv uygulandı. Cerrahi işlemin uygulandığı süre boyunca 5 ml/kg/saat iv izotonik verildi. Hastaların SAB, DAB, KAH kaydedildi. Spinal anestezi; aseptik şartlarda hastalar oturur pozisyonda 26 gauce spinal iğne ile L2-L3 veya L3-L4 lumbal aralıktan girilerek, birinci gruptaki hastalara 10 mg bupivakain, ikinci gruptaki hastalara 10 mg levobupivakain, toplam doz 2 cc olacak şekilde subaraknoid aralığa verildi. Spinal anestezi uygulandıktan sonra hastalar uzatılarak 3., 6., 9., 12. ve 15. dakikalarda, sonrasında da 5 dakikada bir SAB, DAB, KAH ölçülerek kaydedildi. T4 ulaşma süresine pin prick testi ile bakıldı. Duyusal blok T4 ?T5 seviyesine ulaştığında cerrahi işlem başlatıldı. Cerrahi süre boyunca tüm hastalara oksijen maskesi ile 3 lt/dk oksijen verildi. Hasta ve cerrah memnuniyetlerine VAS ile değerlendirildi.Verilerin değerlendirilmesinde SPSS for Windows 17,0 istatistik paket programı kullanıldı. Karşılaştırmalarda Independent Samples Test, ANOVA Test ve Mann Whitney U Testleri kullanıldı. P0,05).Grup 1deki hastaların; hasta konforu (VAS) skalaları ortalama 4, 50 idi. Grup 2 deki hastaların; hasta konforu (VAS) skalaları ortalama 3,53 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Underwent spinal anesthesia in the preeclampsia and bupivacaine levobupivakainin efficacy, hemodynamic changes, patient and surgeon satisfaction were evaluated.The study is achieved with 60 individuals treated with cesarean operation between the ages of 18?45 in Universty of Dicle faculty of medicine ASA I-II. Before the procedure we obtained vascular access from both hand dorsums using branule no: 20 of each patient and evaluated both puls rate and blood pressure. Before 30 minutes of application, we deliwered 500 ml Hidroksi asetil and 10 ml/kg isotonic iv. 5 ml/kg/h isotonic solution was deliwered by the time the surgical operation is lasted. All the patients SAB, DAB, KAH were recorded. Spinal anesthesia was aschieved each patient in aseptic conditions, in sitting position, by 26 gauce spinal needle and entering from L2-L3 or L3-L4 separation. The first groups of patients in the bupivacaine 10 mg, 10 mg levobupivacaine in the second group of patients, total dose of 2 cc were injected to sunarachnoidal cavity. After the procedure of spinal anesthesia all patients were lied down and SAB, DAB, KAH were recorded at 3., 6., 9., 12., 15., minutes than recorded at 5 minutes interval. T4 accession time was evaluated by pin prick test. The surgical operation was initiated at the time the sensorial block got at T4 level. All patients were deliwered 3lt/min. oxygen by oxygen mask by the duration of surgical operation.Datas were evaluated by SPSS programme by windows 17.0 statistical packet. İn comparision, Independent Samples Test, ANOVA Test and Mann Whitney U Tests were used. p 0.05).Patients in group 1, patient comfort (VAS) scales were the average of 4.50. Patients in group 2, patient comfort (VAS) scale was found to be 3.53 average.